0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Enter your keyword

OTWÓRZ FIRMĘ I PRZESTAŃ NARZEKAĆ – BIZNESOWE WYMÓWKI

Artykuł

OTWÓRZ FIRMĘ I PRZESTAŃ NARZEKAĆ – BIZNESOWE WYMÓWKI

OTWÓRZ FIRMĘ I PRZESTAŃ NARZEKAĆ – BIZNESOWE WYMÓWKI

Lubimy narzekać. Wysokie podatki, biurokracja, kryzys – wiele osób tak określa warunki gospodarcze, które panują w naszym kraju. Czy jednak jest, aż tak źle? Czy w naszym kraju tak trudno jest rozpocząć i z sukcesem prowadzić własne przedsięwzięcie biznesowe? Przedsiębiorczość to też umiejętność szybkiej adaptacji do zmieniającego się rynku. Zawsze znajdzie się wiele wymówek, które oddalają Cię od decyzji o otworzeniu własnej firmy.

Pomysł na biznes przez wiele osób uważany jest za kluczowy element w rozwoju własnego przedsięwzięcia. Pracując w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości często słyszałem: „Marzę o tym aby otworzyć własny biznes, ale nie mam pomysłu”. Osoby, które myślą o założeniu własnej firmy często szukają koncepcji unikalnych, abstrakcyjnych czy takich, których nikt wcześniej nie zrealizował. Prowadzenie innowacyjnego przedsięwzięcia biznesowego wiąże się często z dużymi kosztami, które może pochłonąć edukacja rynku na temat naszego rozwiązania. Pierwsze kroki w biznesie warto stawiać w biznesach prostych, ale mogących dać nam wiele doświadczenia. Kamil Adamczyk, założyciel startupu Intelclinic swoje pierwsze startupowe kroki stawiał prowadząc firmę zajmującą się świadczeniem korepetycji. Co powstrzymuje ciebie przed otworzeniem prostej firmy handlowej czy agencji korepetycji?

Otworzenie działalności potencjalnie wydaje się żmudnym i czasochłonnym procesem. Warto jednak zauważyć, iż firmę w całym cyklu jej życia otwiera się tylko raz i to może dodać nam trochę entuzjazmu. Jednoosobową działalność gospodarczą można zarejestrować przez internet, natomiast do otworzenia startupu w ramach AIP nie potrzebujemy wizyty w urzędzie. Proces otworzenia działalności w naszym kraju jest dziecinnie prosty, a wiele instytucji otoczenia biznesu dodatkowo wspiera przedsiębiorców w tym obszarze. Jeśli chcesz w Polsce otworzyć biznes, na pewno zrobisz to w ciągu 24h.

Gdy tworzysz przedsięwzięcie biznesowe, nie warto myśleć na starcie nad optymalizacją podatkową startupu. Całą swoję energię lepiej poświęcić na szukanie modelu biznesowego, który będzie rentowny, skalowalny i powtarzalny. Jeśli odnajdziesz sposób, w który twój startup generować będzie stałe obroty, wtedy będzie odpowiedni moment na szukanie oszczędności czy optymalizacji. Wysokie podatki i duże koszty prowadzenia działalności nie powinny być przeszkodą na starcie.

Sukces startupu nie jest kwestią przypadku. Bardzo wiele przedsięwzięć upada z powodu braku wiedzy na temat skutecznych metodologii budowy firm.  By dzielić się tą wiedzą, stworzyliśmy Startup Academy – intensywny program dla osób rozpoczynających przygodę z biznesem. Podczas warsztatów, uczestnicy zdobywają kompleksową wiedzę na temat tworzenia modeli biznesowych, budowania produktu, weryfikacji swoich założeń, a także skutecznej komunikacji. Wystarczy jeden weekend by zdobyć kompleksową wiedzę na temat startupów.

Kiedy  już otworzymy firmę i zdobędziemy wiedzę na temat budowy startupu, warto znaleźć osoby, które razem z nami realizować będą wizję globalnego rozwoju. Jednym z głównych elementów decydujących o sukcesie firmy jest zespół będący połączeniem osób z różnych środowisk. W świecie startupów najbardziej sprawdzają się projekty gdzie różni cofounerzy zajmują się biznesem, technologią oraz designem.

Kolejną wymówką, jaka powstrzymuje osoby przed założeniem własnej firmy jest brak kapitału. W Startup Academy z pomocą AIP Seed Capital,  każdy ma możliwość by zdobyć finansowanie w wysokości 100 tysięcy złotych na rozwój  startupu. Wystarczy zgłosić się na warsztaty, zdobyć wiedzę na temat procesów budowy startupów, zweryfikować pomysł na rynku i uzyskać rekomendację Startup Academy. Fundusz w modelu 100 tysięcy złotych za 15% udziałów w spółce, ma w planach przeprowadzenie jeszcze około 100 inwestycji w startupy.

Jeden ze startupów, który pozyskał finansowanie z AIP Seed Capital to innowacyjny system rezerwacji dla obiektów sportowych – Reservise.com. Spółka ma już pierwsze wdrożenia systemu i plany globalnej ekspansji na światowych rynkach. Zespół tworzący Reservise.com, w przeszłości stworzył system zamawiania online dla restauracji – wcinamy.pl. Mateusz Łozowicki, CEO Reservise.com, twierdzi że „Największą barierą powstrzymującą osoby przed rozpoczęciem własnego biznesu jest brak wiary we własne możliwości. Gdy zaczniemy myśleć o swoim pomyśle w kategoriach globalnego rozwoju otworzą się przed nami nowe ścieżki i nowe możliwości, których dotąd nie dostrzegaliśmy. Według mnie polskie startupy w niczym nie odbiegają od tych z Doliny Krzemowej. Warto więc pozbyć się kompleksów i zacząć realizować własne marzenia.”

Słaba sytuacja ekonomiczna, biurokracja i brak kapitału to tylko pozorne bariery, naszym zdaniem wszystko zależy od nastawienia.  Żadna przeszkoda nas nie powstrzyma, jeśli wyjdziemy poza strefę komfortu i zamiast mówić o problemach, zaczniemy działać. Tak po prostu.

Autor: Damian Strzelczyk