0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Enter your keyword

JAK BUDOWAĆ RELACJE Z DZIENNIKARZAMI, ŻEBY O NAS PISALI?

Artykuł

JAK BUDOWAĆ RELACJE Z DZIENNIKARZAMI, ŻEBY O NAS PISALI?

JAK BUDOWAĆ RELACJE Z DZIENNIKARZAMI, ŻEBY O NAS PISALI?

Odpowiadając na to pytanie, mogłabym udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Daj dziennikarzowi prawdziwego newsa, to publikację będziesz mieć gwarantowaną. I w zasadzie na tym mogłabym skończyć. Tylko, że sprawa nie jest tak prosta, a relacji z dziennikarzami nie buduje się w pięć minut. Zanim zaczniesz prowadzić jakiekolwiek działania kierowane do mediów, musisz zrozumieć kilka podstawowych kwestii i liczyć się z tym, że media relations to często żmudny i długi proces

Dlaczego w ogóle dziennikarze piszą artykuły?

Rolą dziennikarza jest poinformować czytelników o sprawach, które są dla nich ważne. Jak przekonywał Jacek Żakowski w 2004 roku podczas dyskusji zorganizowanej przez Gazetę Prawną: „Dziennikarstwo to zawód, który zajmuje się dostarczaniem ludziom informacji potrzebnych im do życia […]. Jest jedna fundamentalna zasada: jeżeli jakaś informacja jest ważna i potrzebna dla życia czytelników, to mamy obowiązek, w miarę możliwości, ją dostarczyć.”. Jeśli Twój statup nie zmieni jakości życia czytelników gazety, w której starasz się o publikacje, to prawdopodobnie źle wybrałeś medium albo nie znasz dobrze swojej grupy docelowej i nie wiesz, co czyta.

Kiedy dziennikarz uzna, że temat jest warty tego, by przekazać go czytelnikom?

Otóż temat, który zasłuży na publikację, musi przede wszystkim mieć znamiona newsa lub przynajmniej ciekawy kontekst. Jeżeli masz technologię, której dotąd nikt nie miał i szykujesz się ze swoim wynalazkiem do odebrania nagrody Nobla, to masz szanse na to, że media pochylą się nad tematem i być może pojawią się publikacje. Jeśli natomiast Twoja aplikacja jest kolejnym Uberem lub Facebookiem musisz się bardziej postarać i tu z pomocą przyjdą konteksty komunikacyjne.

Dlaczego dziennikarz nie odpowiada na emaile i nie odbiera telefonów?

Dziennikarze piszący o startupach, dostają codziennie mnóstwo emaili z informacjami prasowymi, odbierają dziesiątki telefonów z pytaniami o publikację. Przebić się w tym gąszczu i nie narazić się na niechęć dziennikarza to sztuka. Trudno się im zresztą dziwić – ostatecznie każdy z nas ma ograniczone możliwości przetworzenia informacji. Oprócz szukania tematów do kolejnych publikacji, dziennikarz musi także kiedyś przygotować teksty. Jak zatem przebić się ze swoim tematem

O co chodzi z tą grupą docelową?

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania kierowane do mediów, dobrze się zastanów, kto ostatecznie przeczyta materiał napisany przez dziennikarza. Czy będą to Twoi potencjalni klienci zainteresowani produktem lub usługą, czy może inwestorzy, których chciałbyś zainteresować udziałami w Twoim startupie? Jeśli liczysz na to, że publikacje dotrą do szerokiego grona odbiorców, wybierz medium o takich możliwościach. Może zamiast męczyć dziennikarza, lepiej skupić się na działaniach w obszarze social mediów? Jeśli zaś potrzebujesz dotrzeć do potencjalnych inwestorów, zamiast dobijać się do dziennikarza z lokalnej stacji radiowej, napisz do odpowiedniej osoby z Pulsu Biznesu lub Dziennika Gazety Prawnej.

Kontekst, kontekst, kontekst

Publikacje, które czytasz w mediach, zawsze powstają w odniesieniu do aktualnych kontekstów. Tych zaś jest cała masa: polityczny, społeczny, biznesowy, aktualne zdarzenia międzynarodowe itp. Dziennikarze piszą o tym, co jest ważne dla ich czytelników, ale zawsze mając na uwadze aktualne wydarzenia. I tu ważne jest wyczucie i, jak to się mówi w PR-owym żargonie, „wstrzelenie się w temat”. Nie wystarczy, że jesteś firmą produkującą drukarki 3D, ponieważ dziś wszyscy to robią. Twój model biznesowy opiera się na sharing economy? Co z tego, jeśli dziś co drugi startup przyjmuje właśnie taki model. Poszukaj innego kontekstu, np. społecznego i pokaż się od tej strony. Może to być nawet bardzo lokalny kontekst, ale jeśli faktycznie rozwiązuje jakiś problem czy wyzwanie lokalnej społeczności, będzie to dla mediów interesujące. Warto poszukać inspiracji wśród firm, które skutecznie budowały swoją komunikację, np. Migam, Zadane.pl, Inne Beczki itp. Warto jednak pamiętać, że to, co zadziałało u innych, niekoniecznie będzie skuteczne dla Twojej firmy. Najważniejsze to wykorzystywać konteksty, które są autentyczne i zgodne z duchem startupu. Zauważ, że Migam pokazało się jako rozwiązanie aktywizujące ludzi głuchych, a nie przełomowy biznes i gratka dla inwestorów.

Otwarcie, ale z głową

Dobrze określona grupa docelowa, z którą chcesz się komunikować, odpowiednio do niej dobrane media, a także celnie wybrane konteksty, w których Twój startup miałby zaistnieć, dadzą Ci szansę na to, by przebić się z tematem do dziennikarza. A na pewno są dobrym startem do tego, żeby zacząć budować z nim skuteczne relacje. Rozmawiaj z dziennikarzem szczerze, ale nie zalewaj informacjami. Bądź otwarty, ale unikaj kontrowersji. Nie przejmuj się tym, że nie masz idealnej informacji prasowej, ale zawsze miej na podorędziu informacje o swojej firmie i prowadzonych przez nią działaniach. Ostatnia kwestia istotna z punktu widzenia media relations to czas i cierpliwość. Nie łudź się, że wszystko pójdzie gładko i media zwariują na punkcie Twojego startupu, bo to się rzadko zdarza i dzieje się tak przeważnie dla tego, że ktoś „wstrzelił się” w kontekst. Powoli, metodycznie kontaktuj się z dziennikarzami, nawiązuj relacje i pamiętaj, że dziennikarz ma potrzeby, którym warto wyjść naprzeciw.

Magdalena Grabara