Startup Blog

W Polsce działa blisko 80 tysięcy biur rachunkowych. Jak wybrać najlepszą księgową dla swojego startupu? Unikaj błędów powielanych przez innych przedsiębiorców. Postaw na dobrą księgowość i skup się na biznesie. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze księgowej do Twojego startupu.

Księgowość w startupie — najczęściej popełniane błędy

Początkujący przedsiębiorcy często stawiają na niską cenę i niewielką odległość od swojej firmy. Niestety to błąd. Dobra księgowość w startupie to jeden z filarów powodzenia projektu. Niska cena to często niska jakość usług, a najbliższa księgowość nie musi być wcale tą najlepszą. Uporządkowanie kwestii prawnych i finansowych jest szczególnie ważne na początku działalności. Nie musisz robić tego sam, masz wystarczająco dużo na głowie. Oddeleguj te zadania księgowej doświadczonej w środowisku startupowym. To oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy. Szczególnie jeśli korzystasz z dofinansowania lub grantu. Tylko jak znaleźć sprawdzoną księgowość dla startupu?

Jak wybrać dobrą księgową dla startupu?

Wiem, że na początku startupowej drogi szuka się oszczędności. Nie warto oszczędzać na księgowości! Dobra księgowa dla startupu to osoba, która pomoże Ci wybrać formę organizacyjno-prawną oraz optymalną formę rozliczania podatków. Wydasz więcej teraz, ale zaoszczędzisz o wiele więcej w przyszłości. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

1. Określ odpowiedzialność biura rachunkowego wobec Twojego startupu

Jako właściciel startupu zadbaj o zawarcie pisemnej umowy o współpracę z wybranym biurem rachunkowym. Dokładnie ustalcie zakres odpowiedzialności biura. Zapytaj o dotychczasowe kontrole i ich powody. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy, biura rachunkowe również. Zapytaj o nie! Oceń ich wielkość i sposób rozwiązywania problemów.

2. Zapytaj księgowej o ubezpieczenie

Biura rachunkowe obsługujące wyłącznie osoby fizyczne nie muszą posiadać obowiązkowego ubezpieczenia. Księgowość obsługująca spółki powinna je mieć. Zapytaj o ubezpieczenie, jego zakres i wartość podczas podpisywania umowy. Odpowiedzialnie działające biura nie oszczędzają na ubezpieczeniu.

3. Sprawdź licencję biura rachunkowego

Nie trzeba już posiadać licencji Ministerstwa Finansów, aby prowadzić biuro rachunkowe. Zapytaj o nią jednak podczas rozmowy o warunkach współpracy biura z Twoim startupem. Brak licencji zwykle świadczy o mniejszym doświadczeniu księgowego. Dlaczego więc biura rachunkowe działają bez licencji? Koszt ich ubezpieczenia jest wtedy kilkukrotnie niższy.

4. Postaw na elastyczność w relacji z księgową dla Twojego startupu

Biuro rachunkowe dla startupu powinno być nastawione na elastyczność współpracy. To szczególnie ważne w dynamicznym środowisku startupowym. Prawo podatkowe również nierzadko ulega zmianom, o czym dobra księgowa poinformuje właścicieli startupu na bieżąco. Zapytaj też o możliwość dodatkowych spotkań i konsultacji. Niektóre biura rachunkowe naliczają za nie dodatkowe koszty. Upewnij się, że wybrane biuro korzysta ze sprawnych narzędzi, które optymalizują przepływ informacji pomiędzy Wami. Dzięki temu współpraca między startupem a księgowością będzie satysfakcjonująca i partnerska.

5. Sprawdź dostępność specjalisty od kadr i płac

Niewiele biur rachunkowych zatrudnia specjalistę od kadr i płac. Większość księgowych potrafi naliczać listy płac i wystawiać rachunki do umowy zlecenia, ale nie wszyscy radzą sobie z prowadzeniem prawidłowej dokumentacji związanej z umowami. Upewnij się, że przy pierwszej kontroli ZUS-u lub PIP-u w Twojej spółce nie będzie brakowało żadnych dokumentów. Wybierasz księgową dla startupu? Koniecznie zapytaj o kompleksowość działań biura i dostępność odpowiednich specjalistów.

6. Pytaj o opinię

Większość usług księgowych dla startupów działa dzięki poleceniom. Zapytaj innych o opinię na temat wybranego biura rachunkowego. Pamiętaj, że dobra księgowa dla startupu to osoba zaufana, która wie bardzo dużo o Twojej działalności.

7. Postaw na doświadczone biuro rachunkowe dla startupu

Ty zdobywasz właśnie swoje doświadczenie biznesowe, ale Twoja księgowa powinna już je mieć. Dla startupu wybierz biuro rachunkowe, które pracuje z firmami o profilu działalności podobnym do Twojego. To gwarant praktycznego doświadczenia Twojego księgowego. Nieskromnie powiemy, że dobrym przykładem jest Biuro Księgowe Startup Academy 🙂 

Zrzeszamy ekspertów od księgowości, którzy sami są przedsiębiorcami. 

Pamiętaj, że księgowy w startupie nie może bazować wyłącznie na zdarzeniach, które się odbyły. Księgowanie to nie wszystko. Dobra księgowa w startupie powinna być Twoim doradcą w zakresie analizy finansowej i planowania wydatków.

Jak wybrać księgową dla startupu?
Podsumowanie

Podczas poszukiwania księgowości dla Twojego startupu nie powielaj błędów, które inni popełnili już wcześniej. Nie oszczędzaj na księgowej do startupu, to inwestycja w powodzenie Twojego biznesu. Wybierając biuro rachunkowe dla startupu zwróć uwagę na:

  1. Odpowiedzialność księgowej
  2. Ubezpieczenie biura
  3. Licencję biura
  4. Elastyczność relacji
  5. Specjalistę od kadr i płac
  6. Opinię o biurze
  7. Doświadczenie biura

Ponieważ wspomniałam o naszym biurze rachunkowym to powiem Ci jak to u nas wygląda. Ponieważ dobra współpraca jest wtedy, gdy dwie strony rozumieją swoje potrzeby i czują tzw. flow to współpracę zawsze rozpoczynamy od rozmowy. Podczas niej ustalimy, jakie są Twoje oczekiwania i potrzeby. W zależności od etapu rozwoju Twojego biznesu zaproponujemy Ci działania i rozwiązania, które będą najbardziej optymalne w Twoim przypadku. Jeśli będzie taka potrzeba, pomożemy Ci także w założeniu działalności jeśli tego potrzebujesz, a także odciążymy w sprawach bieżących związanych z Twoją firmą.

Napisz na adres ola@startupacademy.pl i porozmawiajmy. 

Jestem pewna, że nasze doświadczenie w świecie startupów pomoże ci szybciej rozwijać biznes, bez zmartwień o kwestie podatkowe i księgowe.

aleksandra nowak-grombka

 

Autor: Aleksandra Nowak-Grombka
Dyrektor Finansowy Startup Academy

jak wybrać księgową dla startupu
Zdjęcie tytułowe: Photo by Scott Graham on Unsplash

Przeczytaj inne artykuły: