Startup Blog


Słysząc słowo “Startup” na myśl przychodzi nam – małe przedsiębiorstwo lub spółka. W większości przypadków nasze skojarzenia są zgodne z prawdą. Jest jednak wiele przypadków małych przedsiębiorstw, które swoim produktem podbiły cały świat i obecnie posiadają ogromne kapitały. Poznajmy je!

FACEBOOK

Założyciel: Mark Zuckerberg

Kapitał: 1 mld USD

Tak, dokładnie – jest to startup, który początkowo przeznaczony był dla uczniów i studentów, jako platforma do komunikacji. 4 lutego 2004 roku na Uniwersytecie Harwarda odbyło się oficjalne uruchomienie portalu.

Obecnie Facebook pełni rolę portalu społecznościowego. Właścicielem strony jest Facebook Inc. z siedzibą w Menlo Park w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Liczba zatrudnionych pracowników w Facebook’u przekracza 1000 osób. Skupia on ponad 2 mld ludzi z całego świata. Dziennie z Facebook’a korzysta około 1.3 mld ludzi i średnia wieku użytkowników wynosi 22 lata.

W Polsce wszedł na rynek w marcu 2008 roku i skupia około 14 mln polaków.

UBER

Założyciel: Garrett Camp, Travis Kalanick

Kapitał: 1,2 mld USD

Jest to aplikacja mobilna służąca do zamawiania usług transportowych poprzez kojarzenie klienta z kierowcą ubera. Siedziba firmy mieści się w San Francisco w Kalifornii w USA i zatrudnia około 6700 osób. Początkowo startup działał wyłącznie w San Francisco, jednak dane z 2016 roku mówią, że udało mu się zdominować świat i użytkownikami ubera jest społeczność z ponad 100 państw. Początkowo taksówkarze ubera korzystali z samochodów o kolorze czarnym, główne marki to BMW serii 7, Lincoln Car, Mercedes Benz S550.

Do Polski Uber dotarł w grudniu 2013 roku i został zarejestrowany jako spółka. Od 19 sierpnia 2014 roku oferuje swoje usługi w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, aglomeracji śląskiej i Wrocławiu. Warunkiem współpracy z Uberem jest okazanie przez kierowcę dowodu na prowadzenie działalności gospodarczej.

AIRBNB

Założyciel: Brian Chesky

Kapitał: 450 mln USD

Jest to portal założony w 2008 roku, poprzez który można wynająć domy, mieszkania, pokoje – bezpośrednio od ich właścicieli-gospodarzy. Ceny ustalane są przez  gospodarz indywidualnie, według swoich preferencji, a Airbnb pobiera prowizję od każdego zarezerwowanego miejsca noclegowego za pośrednictwem strony. Obecnie funkcjonuje w 191 krajach w ponad 65 000 miastach.

W Polsce prawie w całym kraju są oferty domów, mieszkań i pokoi na wynajem. Średnia cena wynosi około 168 zł.

DROPBOX

Założyciel: Drew Houston

Kapitał: 324 mln USD

Jest to usługa internetowa, działająca na rynku od marca 2008 roku, polegająca na udostępnianiu przestrzeni dyskowej firmy Dropbox, Inc. Używany jest głównie do przechowywania kopii zapasowych oraz synchronizowania plików między komputerami, czy też synchronizacja haseł. Na jego serwerach można darmowo przechowywać 2GB plików. Zwiększenie pojemności wiąże się z uiszczeniem opłaty. Co ważne, za polecenia użytkownika, instalację oryginalnej aplikacji, jest możliwość zwiększenia swojego dysku bez ponoszenia kosztów.

SPOTIFY

Założyciel: Martin Lorentzon, Daniel Ek,

Kapitał: 250 mln USD

Pierwszy Startup w zestawieniu, który powstał 24 kwietnia 2006 roku w Europie, a konkretnie w Szwecji. Jest to serwis muzyczny oferujący swoim użytkownikom dostęp do utworów w strumieniu. Korzystający mogą słuchać muzyki na żądanie z płyt na smatfonach, tabletach, komputerach i niektórych konsolach i telewizorach. W lipcu 2017 roku korzystających ze Spotify było ponad 60 mln użytkowników w opcji płatnej. Bezpłatnie korzystający muszą się liczyć z tym, że konieczne jest wtedy połączenie urządzenia z internetem oraz reklamy. Platforma funkcjonuje w większości krajów Europy, obydwu Amerykach, Australii, Nowej Zelandii i kilku krajach azjatyckich. Niektóre płyty są zablokowane w części państw.

Podsumowując

Te 5 startup’ów zostało rozpoczeło swoja dzialałność bez ogromnych nakładów kapitałowych, w gronie znajomych osób, testując swój pomysł. Jednak zbudowanie takiej pozycji rynkowej oraz pozyskanie takich zasobów kapitałowych wiązało się z ogromnym wkładem czasowym ze strony twórców. Obserwując historie tych startupów można wnioskować, że najważniejsze jest wytrwałe dążenie do celu, konsekwencja oraz otwarty umysł i to wszystko poskutkować może osiągnięciem sukcesu w biznesie.

Przeczytaj inne artykuły: