0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Enter your keyword

Podsumowanie 2017 roku w Startup Academy

Artykuł

Podsumowanie 2017 roku w Startup Academy

Podsumowanie 2017 roku w Startup Academy

Rok 2017 okazał się dla Startup Academy niezwykle pracowity! Jeszcze nigdy nie byliśmy w tylu miejscach i nie spotkaliśmy tylu niezwykłych ludzi, których wszystkich łączył duch przedsiębiorczości. Już nie możemy się doczekać co przyniesie nam nowy rok:)

Współpracowaliśmy z 8 samorządami lokalnymi, 6 uczelniami wyższymi, 6 instytucjami otoczenia biznesu i 4 dużymi korporacjami, co umożliwiło nam dotarcie do ponad 6 000 osób!

Chętnie dzieliliśmy się także naszą wiedzą, biorąc udział w spotkaniach i wydarzeniach dotyczących przedsiębiorczości. Wpadliśmy w roli prelegentów m.in. na 8. Forum Rozwoju Mazowsza, 10. Forum Inwestycyjne w Tarnowie czy Startup Summer Camp w Rynie, a także do Konina i Bełchatowa.

Ale od początku…
Rok zaczęliśmy na kontynuowaniu współpracy w ramach Platform Startowych Connect i TechnoparkBiznesHub. Byliśmy tym razem m.in. w Lublinie, Rzeszowie czy Stalowej Woli, gdzie przeprowadzaliśmy program akceleracji, Preparation Camp oraz dwie odsłony Szkoły Startupów. W ramach obu platform mieliśmy okazję pomóc 130 startupom, które walczyły o dofinansowanie z PARPu wynoszące do 800 tys. zł.

Pozostaliśmy również zaangażowani w program Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy, koordynowany przez Fundację Nutricia. W ramach projektu przeprowadzaliśmy kolejne 2 weekendowe warsztaty biznesowe i konwersatoria skierowane do dietetyków i edukatorów żywieniowych, mające na celu pomóc im z wystartowaniem z własnym biznesem. Łącznie w projekcie przeszkoliliśmy ponad 150 osób.

Startup Art. po raz czwarty!
W tym roku mieliśmy również okazję organizować wraz z Urzędem m. st. Warszawy, już czwartą edycję programu Startup Art., skierowanego przede wszystkim do studentów i absolwentów warszawskich wyższych szkół artystycznych. Była to wyjątkowa edycja, ponieważ nigdy program nie był tak rozbudowany, dzięki czemu uczestnicy mogli przejść całą ścieżkę od pomysłu do jego realizacji, przy wsparciu ekspertów i praktyków biznesu.

Program akceleracji rozpoczął się konferencją, podczas której wystąpili m.in. Jakub Sobczak (PolakPotrafi.pl), Wojtek Sadowski (PackHelp), Adam Zdanowicz (MAD Bicycles) i Mikołaj Molenda (tylko). Uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w networkingu profesjonalnie przeprowadzonym przez Grzegorza Turniaka. A na koniec wysłuchać krótkiej debaty na temat źródeł finansowania projektów biznesowych z sektora kreatywnego.

Następnym etapem programu był Startup Shaker, podczas którego powstało 12 startupów w zaledwie 48h. Startup Art. nie zakończył się jednak na tym etapie. Uczestnicy mieli okazję dopracować swoje projekty biznesowe podczas warsztatów obejmujących najważniejsze aspekty ich przyszłych przedsięwzięć. Trzy najlepsze zespoły zaprezentowały się podczas Demo Day przed jury i walczyły o nagrodę główną, którą był wyjazd do Madrytu na konferencję South Summit 2017. Zwycięzcą czwartej edycji Startup Art. został startup VRscopy, a w całym programie wzięło udział niemal 550 osób!

 

European VR/AR Congress

W 2017 roku byliśmy również dwukrotnie współorganizatorami strefy Startup Zone w ramach European VR/AR Congress. To jedno z największych wydarzeń w branży wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w Polsce, skierowane głównie do sektora B2B, organizowane przez Konferencje Agora. To tam przedsiębiorcy mieli okazję się spotkać i nawiązać ze sobą relacje, a nierzadko i nową dochodową współpracę.

W strefie Startup Zone miały okazję zaprezentować się najmłodsze firmy z branży, dla których został również zorganizowany business dating z inwestorami. Przed spotkaniem wszyscy zainteresowani mieli również możliwość wzięcia udziału w warsztacie z pitchingu, aby jak najlepiej przedstawić swój startup inwestorom.

Podczas jesiennej edycji mieliśmy również okazję współorganizować
oprócz warsztatów i business datingu konkurs Startup Contest, w czasie którego startupy powalczyły o nagrodę główną, prezentując się na scenie przed jury.

Nasza współpraca z samorządami
W 2017 roku mieliśmy okazję współpracować z wieloma samorządami z różnych części Polski, dlatego też zawitaliśmy do miast, w którym nigdy wcześniej nie mieliśmy szansy być i przeprowadzać naszych warsztatów.

Największym projektem, tworzonym we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, okazał się program akceleracji #Startup Małopolska. Wymagało to od nas zaangażowania kilkunastu trenerów i ekspertów, m.in. Jakuba Cyrana, Piotra Buckiego czy Moniki Czaplickiej, którzy wsparli swoją wiedzą 8 startupów biorących udział w programie. Na uczestników czekało aż 7 warsztatów m.in. z marketingu, sprzedaży czy pitchingu oraz indywidualne konsultacje z ekspertami, a wszystko zakończyło się luźnym wydarzeniem #Startup Małopolska Meetup, podczas którego podsumowaliśmy program, a startupy miały okazję zaprezentować się na scenie. Spotkanie rozpoczęło się jednak od prezentacji eksperckiej Grzegorza BłażewiczaCEO SALESmanago, 3. na świecie systemu klasy marketing automation.

Przeprowadziliśmy również warsztaty w ramach Kieleckich Dni Przedsiębiorczości Akademickiej organizowanych przez Kielecki Park Technologiczny na 3 uczelniach wyższych.

Nie był to jednak koniec naszej obecności na uczelniach, kilka miesięcy później odwiedzaliśmy Politechnikę Białostocką, gdzie przeprowadziliśmy dwa szkolenia, w tym jedno w języku angielskim w ramach międzynarodowego projektu polsko-litewskiego INTERREG PL-LV.

Odwiedzaliśmy również bliską nam Szkołę Główną Handlową podczas wydarzeń tj. Rocket Your Startup i Let’s startup.

Startup Shaker poza granicami Warszawy
018
Zorganizowaliśmy 3 Startup Shakery dla młodzieży w Raciborzu, Koninie i Białej Podlaskiej. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania instytucji samorządowych, którymi były: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Urząd Miasta w Koninie, Urząd Miasta Białej Podlaskiej. Bardzo się cieszymy, że samorządy włączają się w takie inicjatywy i krzewią przedsiębiorczość wśród młodzieży, która w przyszłości może zakładać startupy w swoich regionach, bez konieczności wyjazdu do większych miast Polski.

Gościliśmy często w Lublinie
Jak wspominaliśmy wcześniej, na początku roku wykonywaliśmy ostatnie warsztaty i konsultacje w ramach Platformy Startowej Connect w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, ale nie zakończyła się na tym nasza przygoda w tym pięknym mieście.

Razem z Lubelskim Centrum Consultingu szkoliliśmy 4 grupy bezrobotnych, aby wesprzeć ich w budowaniu ich własnych firm w ramach projektu Lubelskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości.
4J3A0151_preview
W drugiej połowie roku współpracowaliśmy z Biurem Rozwoju Kompetencji UMCS, z którym w ramach Akademii Biznesu UMCS przeprowadziliśmy 3 warsztaty biznesowe obejmujące tematykę m.in. budowy modelu biznesowego, strategii marketingowych czy sprzedaży.

Zorganizowaliśmy również program 4 szkoleń dla studentów kierunków kreatywnych z lubelskich uczelni wyższych pod nazwą Creative Lab., w którym udział wzięło 22 uczestników mających pomysł na biznes, w wszystko przy wsparciu Urzędu Miasta Lublina

Lublin nas polubił i w wakacje dwukrotnie gościliśmy studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Warszawie w ramach wizyt studyjnych.

Szkoliliśmy samorządowców
Ważny jest dla nas rozwój przedsiębiorczości w każdym miejscu w Polsce, nie tylko w większych miastach wojewódzkich, dlatego zaczęliśmy edukować również samorządowców, jak mogą wspierać lokalny biznes. Na trzech szkoleniach, z których jedno odbyło się w Szczecinie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, rozmawialiśmy o elementach startupowego ekosystemu i metodach krzewienia przedsiębiorczości w regionach. Skłoniło to nas również do napisania specjalnego poradnika o budowaniu ekosystemu startupowego, który znajduje się do pobrania na naszej stronie.

Tam można było nas spotkać w 2017 roku:
Warszawa

Odwiedzaliśmy również korporacje
Mówi się, że dużym firmom daleko do startupów, ale podczas naszych szkoleń udowadniamy, że warto wdrażać startupowe metody i narzędzia do testowania nowych produktów czy usług oraz generowania innowacji produktowych. Na zaproszenie firmy Compensa przeprowadzaliśmy warsztaty z metodologii Lean Startup i Customer Development, które pomogą ich pracownikom jeszcze lepiej dostosowywać nowe produkty do potrzeb klientów. Włączyliśmy się również do organizowanego przez tę korporację programu wewnętrznej przedsiębiorczości, przeprowadzając warsztaty z Lean Startup, pitchingu oraz indywidualne konsultacje z prezentowania swoich pomysłów podczas demo day.

Gościliśmy również w innogy Polska S.A., gdzie wyszkoliliśmy prawie 200 pracowników spółki, będących na różnych szczeblach struktury organizacyjnej. Uczestnicy podczas warsztatów poznali, jak mogą budować nowe rozwiązania produktowe w oparciu o Value Proposition Canvas i Customer Development, a także tworzyć nowe modele biznesowe z zastosowaniem Business Model Canvas.

Nasze inicjatywy

Razem z Kinem Praha zorganizowaliśmy cykl WySTARTUPuj z Prahą. Podczas czterech spotkań osoby marzące o własnym biznesie i młodzi przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się m.in. jak zbudować najlepszy zespół do startupu, jak zaprezentować siebie i swój pomysł oraz skąd pozyskać finansowanie. Opowiedzieli o tym doświadczeni startupowcy i eksperci, w których gronie byli m.in. Ross Knap (CallPage), Kamil Adamczyk (Intelclinic), Paweł Sieczkiewicz (Telemedi.co), Tomasz Jabłoński (Qpony.pl), Adam Kuzdraliński (NexBio), Marcin Kurek (Protos VC) czy Arkadiusz Regiec (BeesFund)Wszystkie prelekcje były przede wszystkim merytoryczne i odnoszące się do tematu danego spotkania, ale dla rozluźnienia atmosfery poprzedzone krótkimi fragmentami filmowymi, dzięki czemu uczestnicy mogli spędzić czas w jeszcze milszej atmosferze:)

WySTARTUPuj z Prahą to 4 spotkania, 12 prelegentów i ponad 1200 zarejestrowanych uczestników.

Nie porzuciliśmy również organizowanych przez nas Startupowych Śród, których odbyło się w tym roku 8, plus 1 wyjątkowa, ponieważ miała miejsce nie jak zazwyczaj w Warszawie, a w Lublinie, w którym bywaliśmy w tym roku dosyć często:) Wszystkie Startupowe Środy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, co jest dla nas tylko motywacją do pracy w następnym roku. Wyjątkowa atmosfera klubokawiarni i ciekawe wystąpienia prelegentów, którzy odnieśli sukces lub dopiero są na początku swojej biznesowej drogi, to nieodłączne elementy każdego spotkania. W tym roku naszymi gośćmi specjalnymi byli m.in. Krzysztof Klimczak (ZenCard), Jakub Łączkowski (Pozamiatane.pl), Ania Skórzyńska (Szumisie), Mikołaj Szymański (Kerris Group) czy Arkadiusz Adamek (Abyss Glass).

Uruchamiamy akcelerator
Razem z firmą AmerPharma postanowiliśmy uruchomić akcelerator dla startupów z branży żywienia i suplementacji diety człowieka. Rekrutacja już się zakończyła, a wybór zespołów był bardzo trudny – tyle ciekawych pomysłów, a tak mało miejsc w programie:< Po Nowym Roku ruszą warsztaty biznesowe, a startupy zaczną pracę z zastosowaniem zasobów AmerPharmy, aby wspólnymi siłami stworzyć innowacyjny produkt, który podbije rynek, nie tylko polski.

Nasze szkolenia
W ciągu całego roku odbyło się  5 nowych edycji naszego flagowego warsztatu Lean Startup, które od początku działalności Startup Academy odbyło się już 42 razy! Bardzo się cieszymy i jesteśmy dumni, że tyle osób, które marzą o własnym biznesie, postanowiło wykonać swój pierwszy krok podczas naszych warsztatów. Przeprowadziliśmy również po 3 szkolenia z Google AdWords i reklamy na Facebooku. Mieliśmy także okazję poprowadzić nowy warsztat dotyczący Marketing Automation.

To był dobry rok

i am me. (9)
Podsumowując rok 2017 w Startup Academy, możemy powiedzieć, że był to pracowity rok, ale dający wiele satysfakcji. Spotkaliśmy na swojej drodze wiele ciekawych ludzi, pełnych pasji i pozytywnej energii. Przyjemnością było dzielić się naszą wiedzą z takimi odbiorcami. Mieliśmy okazję odwiedzić wiele polskich miast i przejechać wiele kilometrów, ale wiecie co? Chcemy więcej!

To, co robimy, to nasza pasja i nic nas tak nie nakręca do działania jak Wasze zadowolenie z naszych wydarzeń. W nowym nadchodzącym roku możecie liczyć na kolejne super projekty, które już dla Was przygotowujemy:)

Dziękujemy wszystkim naszym trenerom i partnerom za współpracę!

Szczęśliwego Nowego Roku i do zobaczenia!
Zespół Startup Academy