0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Enter your keyword

PODSUMOWANIE 2018 ROKU W STARTUP ACADEMY

Artykuł

PODSUMOWANIE 2018 ROKU W STARTUP ACADEMY

PODSUMOWANIE 2018 ROKU W STARTUP ACADEMY

Co to był za rok! W Startup Academy nie zwalniamy tempa i przemy do przodu z jeszcze większą pasją i zaangażowaniem, aby realizować coraz więcej projektówj w temacie przedsiębiorczości i dotrzeć do jeszcze większej liczby osób. Zakończenie roku to doskonały moment, aby to podsumować!

Za nami prawie 130 dni szkoleniowych, co oznacza, że nasi trenerzy spędzili ponad ⅓ roku na dzieleniu się swoją wiedzą! To 900 godzin szkoleń, warsztatów, konferencji i eventów. Nie byłoby to możliwe bez poszerzenia grona ekspertów, z którymi współpracujemy. Profesjonaliści, którzy dołączyli do zespołu trenerskiego Startup Academy, dają z siebie wszystko, aby nasi uczestnicy zyskali praktyczną wiedzę, którą będą w stanie wykorzystać w swoim biznesie. Jesteśmy naprawdę dumni, że możemy na nich liczyć:)

Podsumowanie projektów, które udało nam się zrealizować w 2018 roku

Prowadziliśmy Startup Shakery dla młodzieży w różnych regionach Polski

Nadal aktywnie działamy na rzecz rozwoju przedsiębiorczości wśród młodzieży i jesteśmy zachwyceni, jakie kreatywne pomysły mają uczniowie, dla których mieliśmy przyjemność prowadzić warsztaty pn. Startup Shaker Junior. W czasie dwóch dni pracy nad swoimi pomysłami młodzież opracowywała swoje startupy m.in. dwukrotnie w Stargardzie, a także w Płocku, Strzyżowie czy Tarnowie. Zrealizowaliśmy również 3 Startup Shakery e-commerce, podczas których uczniowie z Białej Podlaskiej, Konina i Raciborza tworzyli swoje własne sklepy internetowe oraz ich strategie marketingowe.

Łącznie przeprowadziliśmy z młodzieżą prawie 100 godzin szkoleniowych, w których wzięło udział niemal 400 uczniów.

Rozszerzeniem warsztatów Startup Shaker był program Kuźnia Startupów, który realizowaliśmy we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie. Na początku przeszkoliliśmy 20 zainteresowanych pedagogów z wykorzystania metod umożliwiających testowanie pomysłów biznesowych.W kolejnym etapie odbył się dwudniowy Startup Shaker Junior dla uczniów,podczas którego powstały pomysły biznesowe. Następnie przez kilka tygodni uczniowie rozwijali je we współpracy ze swoimi nauczycielami. Pomagali w tym mentorzy Startup Academy podczas konsultacji on-line. Program zakończył się wielkim finałem, podczas którego młodzież zaprezentowała efekty swojej pracy w formie startup pitchy, a 3 najlepsze zespoły otrzymały nagrody.

Nie porzuciliśmy jednak kształcenia nauczycieli i stworzyliśmy dla nich jeszcze bardziej kompleksowy program – Szkołę Młodych Przedsiębiorców, który mieliśmy okazję zrealizować wraz ze Starostwem Powiatowym w Raciborzu i wsparciem finansowym Narodowego Banku Polskiego.

Nauczyciele wzięli udział w warsztatach biznesowych, które miały przygotować ich do wyzwania, jakim było samodzielne zrealizowanie programu edukacyjnego, polegającego na stworzeniu przez uczniów projektu startupu.. Do pomocy otrzymali przygotowane przez ekspertów Startup Academy: e-book, ćwiczenia, konspekty lekcji i 4 krótkie video, to co stało się po miesiącu pracy nauczycieli z uczniami, przerosło nasze oczekiwania! Powstało 21 projektów biznesowych, z których musieliśmy wybrać 10 do zaprezentowania w czasie finału. Pomysł były tak innowacyjne i interesujące, że mieliśmy naprawdę trudny orzech do zgryzienia i nie potrafiliśmy wybrać finalistów. Ostatecznie w czasie wydarzenia podsumowującego zaprezentowało swoje projekty 14 zespołów, z czego 3 zostały nagrodzone i 2 wyróżnione, ponieważ jury też nie mogło się zdecydować na jedną drużynę:)

Łącznie w programie wzięło udział 15 nauczycieli i 93 uczniów, a cały projekt uważamy za bardzo udany. Mamy nadzieję kontynuowanie tej inicjatywy w 2019 roku.

 

Wspieraliśmy przedsiębiorczość w branży kreatywnej

W tym roku mieliśmy ponownie okazję organizować wraz z Urzędem m. st. Warszawy kolejną  edycję programu Startup Art., skierowanego przede wszystkim do studentów i absolwentów warszawskich wyższych szkół artystycznych. Była to wyjątkowa edycja, ponieważ 5. jubileuszowa, dlatego wyjątkowo świętowaliśmy jej finał, który został połączony z 4. urodzinami Startup Academy. W czasie programu uczestnicy mogli przejść całą ścieżkę od pomysłu do jego realizacji, przy wsparciu ekspertów i praktyków biznesu.

 

Program akceleracji rozpoczął się konferencją, podczas której wystąpili m.in. Dawid Winter (MUSCAT), Katarzyna Wierzbowska (Black Swan Fund i Sieć Przedsiębiorczych Kobiet), Marek Cieśla (Woolet) czy Rafał Konieczny (Delphy Records).  A na koniec uczestnicy mieli okazję wysłuchać krótkiej debaty pt. “Artysta w biznesie – rzeczywistość czy ułuda?”, w której udział wzięli m.in. Emilian Kamiński (Teatr Kamienica) i Katarzyna Rzehak (IWP).

 

Następnym etapem programu był Startup Shaker, podczas którego powstało 19 startupów w zaledwie 48h. Startup Art. nie zakończył się jednak na tym etapie. 10 najlepszych zespołów z etapu Startup Shakera miało okazję dopracować swoje projekty biznesowe podczas 4 warsztatów biznesowych i sesji indywidualnego mentoringu. Pięć najlepsze zespołów zaprezentowało się podczas Demo Day przed jury, w którym zasiedli eksperci inwestorzy tacy jak: Marcin Kurek (MOC VC), Greg Albrecht, Rafał Agnieszczak czy Jakub Fijewski (AlfaBeat). Uczestnicy walczyli nie tylko o uwagę inwestorów, ale również o nagrodę główną, którą był wyjazd do Madrytu na konferencję South Summit 2018. Zwycięzcą piątej edycji Startup Art. został startup Zielony Box, a w całym programie wzięło udział niemal 600 osób!

 

Działalność Startup Academy w temacie rozwoju przedsiębiorczości w sektorze kreatywnym na tym się jednak nie kończy! Na zaproszenie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, który był również partnerem strategicznym programu Startup Art., przeprowadziliśmy szkolenie biznesowe dla uczestników konkursu Young Design.

Działaliśmy dla branży kreatywnej  również poza Warszawą, realizując drugą edycję projektu Creative Lab. dla studentów kierunków kreatywnych z Lublina, na których czekały 3 warsztaty biznesowe, w czasie których mieli okazję popracować nad swoimi pomysłami na biznes pod okiem naszych trenerów.

Realizowaliśmy też projekty trochę inne niż reszta

Kto powiedział, że przedsiębiorczym można być tylko w biznesie? W 2018 roku w Kieleckim Parku Technologicznym dowiedliśmy, że nie tylko. W świecie gier też można! W ramach KPT Game Academy przeprowadziliśmy warsztaty w trzech obszarach tematycznych: programowanie gier video, level design (projektowanie poziomów), game art (artystyczne aspekty projektowania gier). Uczestnicy wydarzenia zyskali nową wiedzę oraz praktyczne umiejętności, pozwalające im stawiać pierwsze kroki w branży. A dla nas było to ciekawe nowe doświadczenie, które mamy nadzieję powtórzyć w przyszłości.

Kolejnym projektem innym niż reszta, był program zrealizowany dla Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego w Lublinie, w ramach którego nasi eksperci przeprowadzili audyt biznesowy i marketingowy w organizacji, w której następnie stopniowo wprowadzano zmiany.

Wystartowaliśmy ze Smart Foodies Accelerator

Razem z firmą AmerPharma stworzyliśmy własny akcelerator dla startupów z branży foodtech. Na początku 2018 roku dołączyły do niego 3 startupy, które rozpoczęły pracę z ekspertami Startup Academy w czasie warsztatów biznesowych i indywidualnego mentoringu. Zyskały one również dostęp do zasobów firmy AmerPharma, gdzie mogli budować prototypy swoich innowacyjnych rozwiązań i badać zainteresowanie potencjalnych klientów.

Akceleracja zakończyła się nawiązaniem współpracy firmy AmerPharma i startupy RKac, które do dziś dzień rozwijają produkt i prowadzą wspólną sprzedaż.

Na jesieni odbył się drugi nabór do akceleratora, w którym do współpracy został wybrany startup MyBoody, a obecnie jego twórcy rozpoczynają 8-tygodniowy program mentoringowy w Startup Academy.

Do akceleratora dołączyło również Foods by Ann – Anna Lewandowska.

Współpracowaliśmy z Polskim Funduszem Rozwoju

Od kwietnia do listopada 2018 roku współpracowaliśmy z PFR przy projekcie Dobry Pomysł, w ramach którego odpowiadaliśmy za przygotowanie 8 prezentacji inwestorskich dla 8 pomysłodawców biorących udział w projekcie.

Dwa razy gościliśmy także w PARPie

Na zaproszenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości mieliśmy okazję poprowadzić dwa warsztaty w ramach projektu CrossEUWBA dla przedsiębiorczych kobiet.

Współpracowaliśmy z uczelniami

Lubimy także odwiedzać uczelnie:) W tym roku prowadziliśmy zajęcia Startup Business Development w ramach Akademii Kreatywności i Innowacyjności SGH. Uczyliśmy 5 grup, dla których przeprowadziliśmy łącznie 160 h zajęć.

Byliśmy również na UMCS w Lublinie, gdzie zrealizowaliśmy drugą edycję programu wsparcia biznesowego dla studentów, absolwentów i pracowników uczelni pn. Akademia Biznesu UMCS.

To nie koniec naszej współpracy z uczelniami – prowadziliśmy także warsztaty dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego w czasie wyjazdu w Chęcinach, na zaproszenie Inkubatora UW, oraz webinar dla studentów Politechniki Białostockiej.

Szkoliliśmy pracowników KPT i samorządowców

Lubimy patrzeć, jak rozwijają się przedstawiciele samorządów lokalnych i instytucji otoczenia biznesu, ponieważ wierzymy, że przyniesie to efekty w niedalekiej przyszłości.

Wróciliśmy do Kieleckiego Parku Technologicznego w drugiej połowie roku, aby przeprowadzić serię intensywnych szkoleń w ramach projektu Startup Business Hub KPT, w czasie którego szkoliliśmy pracowników Parku z tematyk tj. budowanie modeli biznesowych, Lean Startup, Customer Developement, Customer Experience, tworzenie biznesplanów czy internacjonalizacja biznesu.

Sami również zorganizowaliśmy 2 szkolenia w Warszawie dla samorządowców z różnych stron Polski, w czasie których zainspirowaliśmy ich do rozwijania lokalnej przedsiębiorczości.

 

Z Krakowem polubiliśmy się na dłużej

We współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przeprowadziliśmy drugą edycję programu akceleracji #StartUP Małopolska, a trzecia jest w trakcie realizacji i zakończy się w styczniu 2019. Uczestnicy mają szansę zdobyć wiedzę, niezbędną do rozwoju ich innowacyjnych przedsięwzięć, a my dokładamy wszelkich starań, aby cały program był dostosowany pod konkretne ich potrzeby. Z tego względu angażujemy mentorów i trenerów specjalizujących się w różnych dziedzinach biznesu, a uczestnicy mieli okazję pracować na warsztatach z tematyk tj. lead generation, SEO i pozycjonowanie, czy pitching.

#StartUP Małopolska to jednak nie koniec naszej aktywności w Krakowie, jeszcze pod koniec roku zrealizowaliśmy 3 warsztaty dla młodzieży w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej.

Współpracowaliśmy z korporacjami

Nie porzuciliśmy również korporacji, z którymi coraz lepiej się rozumiemy. Mieliśmy ponownie okazję włączyć się w organizowany przez firmę Compensa, program wewnętrznej przedsiębiorczości, w ramach którego przeprowadzaliśmy warsztaty i indywidualne konsultacje. Bardzo nas cieszy, że program IdeaBox został nagrodzony przez red. Pulsu Biznesu w konkursie “Architekci Innowacji”. Miło patrzeć, jak duże korporacje wspierają kreatywne pomysły pracowników, którzy znają organizację lepiej, niż ktokolwiek z zewnątrz.

Poza tym, odwiedziliśmy także Unilever, dla którego przeprowadziliśmy warsztaty z Lean Startup i Elzab w Gliwicach, gdzie prowadziliśmy serię warsztatów z komunikacji.

Mamy nowego CEO Startup Academy

 

W drugiej połowie października 2018 roku, dołączył do naszego zespołu Michał Misztal w roli głównego dowodzącego. A co to oznacza dla Startup Academy? Świeże spojrzenie, jeszcze więcej energii i motywacji do działania oraz nowe pomysły i nowe plany na projekty, które w nadchodzącym roku ujrzą światło dzienne. Śledźcie nas, aby żadnego nie przegapić;)

Podsumowując, zwiedziliśmy w 2018 roku 4 strony Polski, zrealizowaliśmy wiele ciekawych projektów i poznaliśmy wielu niesamowitych ludzi w różnym wieku od ambitnych uczniów szkoły po dstawowej po kreatywnych pracowników korporacji. To był niezwykły rok, bardzo się cieszymy, że udało nam się tyle osiągnąć, ale przede wszystkim, że udało nam się zbudować wokół naszej organizacji społeczność, z którą możemy te sukcesy świętować.

 

Wszystkim naszym sympatykom, trenerom i partnerom życzymy Szczęśliwego Nowego Roku i bardzo dziękujemy, że jesteście z nami.

Zespół Startup Academy