Program Rozwoju Radomskiego Biznesu

Projekt realizowany jest przez Instytut Kreowania Przedsiębiorczości wraz z Izbą Przemysłowo Handlową Ziemi Radomskiej przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach otwartego konkursu ofert „Wzmocnienie roli regionalnych animatorów rozwoju gospodarczego Mazowsza w procesie przedsiębiorczego odkrywania” w 2025 roku.

Program jest ukierunkowany na wsparcie inicjatyw na rzecz rozwoju innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach, głównymi celami Projektu są: 

  • udzielanie wsparcia biznesowego przedsiębiorcom i przedsiębiorstwom z subregionu radomskiego będących pracownikami lub właścicielami firm subregionu lub z niego pochodzących;
  • podniesienie świadomości pracowników firm z subregionu z zakresu inicjatyw na rzecz rozwoju innowacji w MŚP związanych z Przemysłem 4.0 GOZ oraz gospodarką o obiegu zamkniętym;
  • budowy powiązań networkingowych między firmami subregionu;
  • generowanie i wdrażanie nowych rozwiązań oraz budowa kultury innowacyjności w firmach subregionu;
  • uzupełnienie wiedzy z zakresu możliwości uzyskania dofinansowań firm subregionu;
  • rozwój współpracy i wymiana doświadczeń w zakresie współpracy z firmami pomiędzy Organizatorami oraz firmami i instytucjami subregionu.

 

Skorzystaj z bezpłatnych działania zrealizowanych w ramach projektu!

 

Dla kogo jest ten program?

Dla regionalnych firm

Zapraszamy firmy z subregionu radomskiego
(powiaty: białobrzeski, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, m. Radom, szydłowiecki, zwoleński)

Dla sektora MŚP

W działaniach mogą uczestniczyć przedsiębiorcy i pracownicy
mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

Dla aktywnych przedsiębiorców i przedstawicieli firm

O kolejności uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszeń
W projekcie mogą uczestniczyć wszyscy, bez wyjątku, liczy się kolejność zgłoszeń

Warsztaty, audyt i doradztwo

Projekt obejmuje kompleksowy program wsparcia przedsiębiorstw, realizowany poprzez:

  • warsztaty

  • audyty

  • kompleksowe usługi doradcze

  • dedykowane szkolenia dla firm

  • spotkanie networkingowe,

  • szkolenie online

  • konferencję podsumowującą

Program wspiera przedsiębiorców w rozwoju innowacyjności, dostosowaniu do zmian klimatu, wdrażaniu rozwiązań Przemysłu 4.0 i gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), a także w pozyskiwaniu finansowania na rozwój.

Warsztaty stacjonarne


Warsztaty odbędą się w Radomiu i skierowane są do zrekrutowanych uczestników. Pod okiem trenerów firmy będą pracować nad tematami powiązanymi z projektem, w tym: adaptacją do zmian klimatu, GOZ, Przemysłem 4.0 i 5.0, nową perspektywą finansową oraz innowacyjnością.

Audyty


Na podstawie formularzy zgłoszeniowych oraz rozmów telefonicznych z koordynatorem zostanie przydzielony odpowiedni ekspert. Wspólnie ustalicie, który audyt lub analiza najbardziej pomoże firmie w rozwoju.

Rodzaje audytów:

  • Analiza/Audyt IHC (Innovation Health Check) – ocena poziomu zarządzania innowacjami, rekomendacje usprawnień.

  • Analiza/Audyt SEO – analiza strony internetowej pod kątem widoczności w wyszukiwarkach i poprawy pozycjonowania.

  • Analiza/Audyt Rozwoju Cyfrowego – ocena poziomu cyfryzacji i rekomendacje wdrożeń.

  • Analiza/Audyt Rozwoju Technologicznego – ocena stosowanych technologii i ich zgodności z celami biznesowymi.

Kompleksowe usługi doradcze


Indywidualne doradztwo biznesowe obejmujące:

  • wsparcie w rozwoju biznesu,

  • pomoc w porządkowaniu procesów,

  • ustalanie priorytetów szkoleniowych,

  • doradztwo w zakresie możliwych do uzyskania dofinansowań.
    W razie potrzeby możliwe jest również wykonanie audytu technicznego/technologicznego linii produkcyjnej. Doradztwo kończy się przygotowaniem raportu dla firmy.

Dedykowane szkolenia dla firm


Przeznaczone dla 2 firm, które zgłoszą potrzebę przeszkolenia od 5 do 15 pracowników. Szkolenia zostaną zaprojektowane i przeprowadzone w oparciu o analizę potrzeb zgłoszonych przez firmy i będą powiązane z tematyką projektu.

Spotkania networkingowe


Spotkanie umożliwiające wymianę doświadczeń, nawiązanie kontaktów biznesowych oraz dyskusję o wyzwaniach i możliwościach rozwoju w subregionie radomskim. Wydarzenie będzie miało luźniejszy charakter niż warsztaty i audyty, sprzyjający budowaniu relacji.

Czym jest analiza innowacyjności metodą IHC?
  • Analiza innowacyjności metodą Innovation Health Check (IHC) zakłada kompleksowe i wieloaspektowe  podejście do oceny poziomu zarządzania innowacjami. Usługa polega na przeprowadzeniu analizy porównawczej (benchmarking) z innymi przedsiębiorstwami, które wzięły udział w badaniu. Ekspert pełniący rolę moderatora dyskusji,  przeprowadza wywiad z przedstawicielami firmy. Scenariusz dyskusji zakłada uzyskanie możliwie jak największej ilości informacji o przedsiębiorstwie w oparciu o 6 zdefiniowanych sekcji, pogrupowanych w 2 kluczowe obszary badania.  W ten sposób uzyskujemy odpowiedź na pytania: w jaki sposób przedsiębiorstwo analizuje potrzeby swoich klientów?, jak zarządza procesami generowania i rozwijania pomysłów?, jak ostatecznie komercjalizuje nowe produkty? 

    Zebrane informacje są analizowane i syntetyzowane, co pozwala obiektywnie ocenić, czy w danym przedsiębiorstwie panują sprzyjające warunki do wdrażania innowacji. Firmy otrzymają od eksperta rekomendacje dot. optymalnych rozwiązań dla obszarów wymagających usprawnień, które będą podstawą do Kompleksowej usługi doradczej. Szacowany czas przeprowadzenia takiego badania to około 20 godzin. Liczba uczestników ograniczona! Zapisz się już dziś.

    Usługa doradcza
    • Kompleksowa usługa doradcza będzie celowana. Otrzymają ją konkretne firmy i będą mogły  wykorzystać na swoje potrzeby. Zakłada się, że w zależności od potrzeb będą  przypisywani eksperci z konkretnych tematów. Przykładowo w skład takiej usługi może wchodzić audyt techniczny/ technologiczny linii produkcyjnej, albo audyt może odpowiadać na pytania co zmienić w firmie żeby ją dostosować do GOZ. Jak wdrożyć założenia przemysłu 4.0, robotyzację i inne. W celu pełnej realizacji doradztwa zaplanowany jest wstępny audyt IHC, dzięki któremu szacowany czas pracy eksperta w tej usłudze wyniesie około 30 roboczogodzin.

      Co otrzymujesz?

      Pracownicy wydelegowani przez firmy zostaną przeszkoleni, zyskają konkretną wiedzę z tematyki Gospodarki Obiegu Zamkniętego, przemysłu 4.0, adaptacji do zmian klimatu, możliwości otrzymywania dofinansowań. Uczestnicy wezmą udział w ciekawych warsztatach podczas których trenerzy – praktycy omówią konkretne przykłady działań. Wspólnymi siłami rozwiążą wskazane przez Uczestników problemy firm. Zastanowią się jakie działania należy podjąć aby przygotować firmy do zmian, które już niedługo nie będą tylko dobra praktyką, ale będą wymuszone przez przepisy.

      • 40 pierwszych przedstawicieli firm otrzyma bezpłatny dostęp do jednego z kursów e-learningowych: „Rozwiń sprzedaż”, „Automatyzacja w marketingu”, „Jak pozyskać inwestora” lub „Customer Experience”  
      • Dowiesz się, jak skorzystać z darmowych – dla firm z regionu Mazowsza – szkoleń: „Finansowanie firm oraz generowanie innowacji”, „Wykorzystanie AI w nowoczesnym przedsiębiorstwie”, „Dostosowanie przedsiębiorstwa do zmian klimatu – Przemysł 4.0 i GoZ”
      • Wszyscy uczestnicy projektu otrzymają bezpłatny dostęp do szkolenia e-learningowego nagranego w ramach projektu. 

      W ramach programu możesz skorzystać z:

      BEZPŁATNYCH WARSZTATÓW

      Są to specjalistyczne szkolenia, które pomagają wzmocnić i rozwijać biznesy. Warsztaty te są prowadzone przez doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin przemysłu, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc uczestnikom w osiągnięciu sukcesu.

      USŁUG DORADCZYCH I AUDYTÓW

      Oferujemy również bezpłatne usługi doradcze oraz analiza innowacyjności metodą IHC, które pomagają przedsiębiorcom w identyfikacji
      i wykorzystaniu możliwości rozwoju.
      To doskonała okazja do zdobycia cennych umiejętności i wiedzy, które mogą przyczynić się do sukcesu Waszego biznesu.

      Wypełnij formularz i zaznacz preferowane usługi

      Harmonogram działań

      • Konferencja prasowa otwierająca projekt 15.05.2025r. 
      • Warsztaty szkoleniowe z firmami – 23.05.2025r. – 20.11.2025r. terminy konkretnych warsztatów będą publikowane na bieżąco (Tematy: Wdrażanie i codzienne użytkowanie AI w nowoczesnych firmach, Green Project Management jako nowoczesne narzędzie zarządzania projektami, Rozwijanie przedsiębiorczości i innowacyjności w subregionach Mazowsza)
      • Analizy z czterech dziedzin (1 Audyt IHC, 2. Audyt SEO, 3. Audyt Rozwoju Cyfrowego, 4 Audyt rozwoju technologicznego) – 18.05.2025r. – 11.12.2025r. – terminy poszczególnych audytów będą uzgadniane z firmami uczestniczącymi w projekcie.
      • 12 Kompleksowych usług doradczych – 18.05.2025r.– 29.11.2025r. – terminy poszczególnych usług będę uzgadniane z firmami uczestniczącymi w projekcie. 
      • 2 Dedykowane szkolenia sprofilowane pod zapotrzebowanie firm uczestniczących w projekcie
      • Spotkanie networkingowe dla przedsiębiorców – termin zostanie podany w najbliższym czasie 
      • Konferencja podsumowująca projekt 10 – 18.12.2025r. 

      Najbliższe warsztaty

      Poprzednia Edycja Projektu

      W 2024 roku odbyła się pierwsza edycja projektu pod nazwą „Radom miastem przemysłu przyszłości”. Łącznie ze wszystkich działań w projekcie skorzystało ponad 150 osób z ponad 80 firm regionu subradomskiego.

      Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

      Pasek logotypów, od lewej: Startup Academy, Mazowsze, Mazowsze dla Organizacji Pozarządowych, Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej
      Skip to content