0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Enter your keyword

Rossmed – Rehabilitacja z Biofeedbackiem

Artykuł

Rossmed – Rehabilitacja z Biofeedbackiem

Rossmed – Rehabilitacja z Biofeedbackiem

Każdego roku dochodzi do 2,7 milionów złamań w krajach EU6 (Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania), a koszt ich leczenia wynosi 37 miliardów €.

Jeśli uwzględnimy wszystkie urazy w Unii Europejskiej to według szacunków koszt urazów wynosi 78 miliardów € rocznie.  Polski rynek sprzętu rehabilitacyjnego szacuje się na 2,5 miliarda €.

Według statystyk NFZ w Polsce w 2016 roku prawie 100 tysięcy osób doznało złamania lub zwichnięcia w obrębie miednicy, kończyny dolnej lub górnej. Po każdym urazie wymagającym unieruchomienia kończyny na kilka tygodni mięśnie w danym miejscu zanikają, a kończyna słabnie. Żeby przywrócić dawną sprawność i wrócić do normalnego funkcjonowania, niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja. Brak profesjonalnej rehabilitacji może skutkować licznymi problemami z daną kończyną i nie tylko. Może zdarzyć się tak, że w efekcie zaniedbań rehabilitacyjnych pacjent będzie miał niesymetrycznie rozwinięte mięśnie nóg, co z kolei może spowodować skrzywienie kręgosłupa.

rossmedNaprzeciw problemowi profesjonalnej rehabilitacji wychodzi właśnie projekt ROSSMED. Skuteczność każdej rehabilitacji zależy głównie od dwóch czynników: od jakości ćwiczeń i od systematyczności wykonywanych treningów. ROSSMED wpływa pozytywnie na oba czynniki. Jest to urządzenie, które mierzy napięcie mięśni, połączone z aplikacją mobilną do treningu biofeedback.

Jak działa ROSSMED?

Ćwiczący przykleja specjalne elektrody na mięśnie, które chce ćwiczyć i podłącza do nich urządzenie. Następnie na swoim telefonie lub tablecie włącza aplikację, która automatycznie łączy się z urządzeniem i na różne sposoby może wizualizować to, co dzieje się z mięśniami pacjenta. Sposobów prezentacji pomiarów może być naprawdę wiele od surowego wykresu sygnału EMG, poprzez wykresy siły generowanej przez mięsień, kończąc na grach, w których ćwiczący steruje odpowiednim napięciem swoich mięśni. Dzięki temu osoba ćwicząca może lepiej kontrolować to, co dzieje się z jej mięśniami. Osoba w czasie rzeczywistym widzi, jak dany mięsień pracuje, dzięki czemu może korygować wykonywanie ćwiczenia, uczyć się wzorców ruchowych, a także lepszego czucia własnego ciała.

Liczne badania naukowe potwierdzają większą skuteczność rehabilitacji przy użyciu biofeedbacku niż w przypadku zwykłego wykonywania ćwiczeń. ROSSMED może wpływać również na systematyczność ćwiczeń, dzięki wielu rodzajom gier, które zarówno zwiększają chęć do ćwiczeń, jak i motywują do systematyczności. Dzięki zapewnieniu lepszej jakości ćwiczeń jak również motywacji i systematyczności w ich wykonywaniu ROSSMED staje się idealnym narzędziem do rehabilitacji. To rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w przypadku pacjentów powracających do zdrowia po wszelkiego rodzaju kontuzjach, jak choćby wspomniane na początku złamania i zwichnięcia, u pacjentów po udarze, których w Polsce pojawia się około 86,5 tysięcy rocznie, u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, u pacjentów z chronicznym bólem pleców i w wielu innych schorzeniach.

ROSSMED może być wykorzystywany zarówno w placówkach medycznych, gdzie pacjent ćwiczy pod okiem fizjoterapeuty, jak również w rehabilitacji domowej, gdzie pacjent wykonuje uprzednio zalecone ćwiczenia. Istnieje również możliwość wykorzystania tego rozwiązania w sporcie. Dzięki biofeedbackowi ćwiczący mogą uczyć się wzorców ruchowych, lepiej kontrolować pracę swoich mięśni i poprawność wykonywanych ćwiczeń, a sportowcy poprawiać swoje wyniki. Dużą innowacyjnością projektu jest telemedycyna. Chcemy zapewnić dostęp lekarzowi lub fizjoterapeucie do wyników ćwiczeń pacjenta, aby ten mógł kontrolować zarówno czas, systematyczność jak i progres w procesie rehabilitacji. Zwiększenie skuteczności rehabilitacji dzięki biofeedbackowi oraz dodatkowa motywacja dzięki grywalizacji całego procesu zapewnia szybszy i bardziej efektywny powrót do zdrowia.

Jak powstał pomysł?

Sam pomysł na projekt ROSSMED powstał z własnego doświadczenia. 2 lata temu skręciłem kolano w górach i naderwałem więzadło boczne. Lekarz zalecił mi oszczędzanie kończyny, ale również napinanie nogi 100 razy dziennie, żeby nie dopuścić do zbyt dużego zaniku mięśni. Czasami stosowałem się do zaleceń, a czasami zwyczajnie nie chciało mi się po prostu leżeć i napinać nogi. Potem byłem poddany jeszcze fizykoterapii w postaci pola magnetycznego. Gdy więzadło się już zregenerowało poszedłem na siłownię i podczas przysiadów poczułem, że jedna noga pracuje wyraźnie inaczej niż druga. Wtedy właśnie stwierdziłem, że przydałoby się to zwizualizować oraz wykorzystać do rehabilitacji i tak właśnie pojawił się pomysł na ROSSMED.

Z racji, że studiowałem inżynierię biomedyczną na Politechnice Warszawskiej stwierdziłem, że zajmę się tym w ramach mojej pracy dyplomowej. W związku z tym skonstruowałem prototyp urządzenia i napisałem aplikację, która pokazywała napięcie mięśnia w czasie rzeczywistym. Gdybym miał wtedy dostęp do takiego narzędzia jakim jest ROSSMED z pewnością ćwiczyłbym regularnie grając przy tym w różnego rodzaju gry, co dodatkowo umiliłoby mi czas, kiedy nie mogłem chodzić. W celu komercjalizacji tego pomysłu i rozpowszechnienia idei usprawnienia rehabilitacji wystartowałem z projektem ROSSMED w Akceleratorze Przedsiębiorcze Mazowsze, gdzie spośród 159 zgłoszeń udało mi się dostać do finałowej siódemki (finał odbędzie się 20 marca bieżącego roku).

Na rynku dostępne urządzenia EMG do biofeedbacku są przeważnie drogie, większe i mało które wykorzystują urządzenia mobilne, a jeśli już to aplikacje są przeważnie proste i nie mają opcji telemedycyny. Często takie urządzenia mają wbudowany ekran, co zwiększa ich rozmiar i cenę. W przypadku rozwiązania ROSSMED, urządzenie będzie można schować do kieszeni podczas ćwiczeń, a dzięki wykorzystaniu urządzeń mobilnych, które każdy i tak posiada można ograniczyć koszty produkcji. Dodatkową przewagą jest różnorodność gier oraz telemedycyna, która zapewnia kompleksowość tego rozwiązania.

Obecnie posiadamy już pierwszy prototyp urządzenia oraz podstawową wersję aplikacji. Trwają też prace nad udoskonaloną wersją urządzenia oraz nad pierwszymi grami w aplikacji mobilnej. W tym momencie w projekt zaangażowane są 4 osoby i ciągle powiększamy nasz zespół. Jesteśmy również na etapie poszukiwania inwestora, który chciałby wesprzeć ten projekt. Wszelkie informacje o projekcie ROSSMED można znaleźć na stronie www.rossmed.pl.