0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Enter your keyword

Software Hardware

Artykuł

Software Hardware

Software Hardware

'Startupowe mięso' odc.6

Pomysł na własny biznes, czyli inspirujący wywiad z Edytą Kocyk – Współzałożycielką i Prezes Zarządu spółki technologicznej SiDLY

To już kolejna odsłona naszych wywiadów z przedsiębiorcami, którzy dzielą się wskazówkami jak założyć własną firmę. Dziękujemy za okazane zaufanie dla Startup Academy!

„Wytrwałość, determinacja i wizja dzielona razem wspólnie z naszymi klientami – tego wszystkim życzę”

SiDLY, czyli kilka słów o firmie

SiDLY to spółka technologiczna, specjalizująca się w konstruowaniu rozwiązań wearable w telemedycynie w postaci opaski medycznej na rękę. Obecnie SiDLY jest używane w szpitalach w całej Europie, a spółka w najbliższym czasie planuje wdrożyć swój produkt również na rynek amerykański. Opaska telemedyczna SiDLY Care uzyskała nagrodę Najbardziej Innowacyjnego Produktu Telemedycznego 2015 r. Edyta Kocyk aktywnie działa na rzecz innowacji w medycynie oraz wsparcia służby zdrowia w wyzwaniach związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Swoimi działaniami łączy świat medycyny, biznesu i technologii.

Telemedycyna w Polsce: jakim jesteśmy rynkiem?

Według Edyty, polski rynek sprzętu medycznego jest wciąż niezagospodarowany a zarazem niedojrzały. Około 80% firm skupia się na konstruowaniu aplikacji rozwiązań software, ale jednocześnie zapomina o tym, że każda usługa musi mieć odpowiednie narzędzie. SiDLY znalazło niszę na rynku właśnie pod względem braku takich urządzeń, m. in. ze względu na stopień trudności, związany z ich produkcją. Warto też zauważyć, że rynek europejski jest na etapie wczesnego rozwoju w obszarze telemedycyny, a więc ma duży potencjał rozwoju.

Sofware a hardware w obszarze telemedycyny

Obecnie większość rozwiązań zmierza w kierunku software’u. Powstaje coraz więcej startupów, które tworzą unikalne aplikacje, jednak Edyta podkreśla, że w przypadku telemedycyny najważniejsze są urządzenia, np. w formie opaski na rękę. Dzięki firmom, które produkują urządzenia telemedyczne, firmy zajmujące się software mają możliwość tworzenia różnego rodzaju aplikacji i dalszego rozwoju biznesowego. Obejrzyj video i dowiedz się, dlaczego najważniejszym czynnikiem w budowaniu produktów medycznych jest jakość.

„Chcę zakomunikować, że rozwiązania wearable w telemedycynie to wyzwaniowy obszar, ale bardzo perspektywiczny. Zadaliśmy sobie trochę więcej trudu, zgromadziliśmy potrzebne kompetencje w obszarze hardware’owym i tworzymy hardware”

Jakie trudności napotkało SiDLY: 3 porady od Edyty dla rozpoczynających z biznesem

Od początku firma stawiała czoło wielu problemom, ponieważ założenie i działania spółki technologicznej działającej w obszarze telemedycyny było dużym wyzwaniem.

Dla Edyty najważniejszym elementem jest to, aby nie poddawać się w trudnych momentach. Kiedy wszystko idzie dobrze, to łatwiej nam przyłożyć się do rozwoju firmy, ale musimy się nastawić, że porażki także się zdarzają. To wtedy wytrwałość jest najważniejsza –  kiedy zaczynają się problemy, kiedy pojawia się multum wyzwań i pojawia się zwątpienie, czy sobie poradzimy.

„Na własnym przykładzie wiem, im więcej czasu poświęcę na analizę rynku i rozmowę z moimi klientami tym więcej zaoszczędzę finansów na tworzenie produktu, a przy tym będzie on lepiej dostosowany do rynku”

Każdy przedsiębiorca powinien mieć także wizję, którą będzie realizował. Bardzo ważne jest jednak to, aby zbadać swoich potencjalnych odbiorców i ich potrzeby. Nie bez przyczyny weryfikacja produktu przed wypuszczeniem go na rynek jest podstawową zasadą w słowniku każdego startupowca.

„Wytrwałość, determinacja i wizja dzielona razem wspólnie z naszymi klientami – tego wszystkim życzę”