0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Enter your keyword

Startup Art. #2016 już za nami

Artykuł

Startup Art. #2016 już za nami

Startup Art. #2016 już za nami

Blisko 180 osób wzięło udział w trzech cyklach warsztatów Startup Art. oraz niezwykłym wydarzeniu Startup Shaker, które odbyły się w 2016 roku. Dzięki szkoleniom przeprowadzonym przez trenerów Startup Academy studenci warszawskich uczelni wyższych, przede wszystkim kierunków artystycznych, mieli okazję dowiedzieć się, jak zbudować model biznesowy, przetestować koncepcje i zdobyć finansowanie na rozwój startupu. 

Urząd m.st. Warszawy oraz Startup Academy organizują cykle weekendowych warsztatów dla studentów kierunków artystycznych już od 3 lat. Tylko w 2016 roku wzięło w nich udział łącznie 105 osób, które już na poziomie rekrutacji musiały wyróżnić się ciekawym pomysłem na biznes.

Nową inicjatywą, która odbyła się w ramach tegorocznego Startup Art., było wydarzenie Startup Shaker. Wzięło w nim udział blisko 70 studentów, którzy mieli doświadczenie w różnych dziedzinach – IT, marketingu, user experience, projektowaniu graficznym czy sprzedaży. Stworzyli 12 zespołów, które przez cały weekend pracowały nad koncepcją biznesową zgłoszoną do Startup Shakera przez studentów kierunków artystycznych. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli korzystać z porad mentorów, którzy udzielali indywidualnych konsultacji i pomagali w dopracowywaniu startupów.  Startup Shaker zakończył się finałem, podczas którego zespoły zaprezentowały 14 pomysłów na biznes przed jury złożonym z przedstawicieli inwestorów i ekspertów: Leszka Napiontka – naczelnika w Biurze Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Dagmary Strzębickiej z funduszu Black Swan Fund, Jacka Adamskiego – szefa Lewiatan Business Angels, Karola Króla – wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu oraz Jacka Sztolcmana, który w Uniwersyteckim Ośrodku Transferu Technologii UW odpowiada za łączenie zespołów naukowych z biznesem.

Za najlepszy startup fachowcy uznali VRide – usługę, którą użytkownicy będą mogli cieszyć się podczas ćwiczeń na rowerze stacjonarnym dzięki wykorzystaniu okularów VR. Projekt zakłada stworzenie społeczności rowerzystów, która będzie się dzielić swoimi filmami nakręconymi w technologii 360 stopni.

Energia uczestników i pasja do stworzenia swojego biznesu daje nadzieję, że ich koncepcje nie zostaną schowane po szuflady po zakończeniu Startup Shakera. Pierwsze efekty pracy widać np. w zespole, który realizuje projekt SAFE Pacz. Przygotował już wiele możliwości spersonalizowania nakładek na kamerę w laptopie, które zamierza sprzedawać już niedługo na odświeżonej stronie internetowej czy targach designu. Liczba pre-orderów i zainteresowanie prowadzonymi profilami w portalach społecznościowych wskazują, że produkt ma szansę szybko znaleźć pierwszych klientów.

Wiele startupów dopracowywanych podczas warsztatów Startup Art. oraz Startup Shakera na razie przegrywa z innymi zobowiązaniami swoich twórców. Jednak pomysłodawcy deklarują, że już niedługo wizja własnej firmy wygra z codziennością i uda się im wrócić do przygotowanego modelu biznesowego. To dobra wiadomość, ponieważ niejednokrotnie proponowane przez nich rozwiązania były bardzo innowacyjne i oryginalne. Już niedługo rozpocznie się nowy rok – nie ma więc lepszego czasu na podejmowanie takich wyzwań!

Maja Matuszewska