Startup Blog

To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy marzą o własnym startupie i chcą realizować swój pomysł na biznes.

Książka, która pomoże ci założyć biznes – Tworzenie modeli biznesowych

Business Model Canvas jest bardzo często wykorzystywany przez młode firmy. Zdarza się jednak, że jest on błędnie stosowany. Książka “Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera” jest w tym aspekcie nieoceniona. Pokazuje krok po kroku całą metodologie oraz to jak z niej poprawnie korzystać. Zdecydowanie polecamy tą lekturę dla każdego, kto myśli o założeniu własnego biznesu.

Autor książki Alexander Osterwalder to twórca jednego z dwóch najpopularniejszych szablonów modeli biznesowych, czyli Business Model Canvas. Dzięki, któremu możemy naszą koncepcję biznesową przełożyć na 9 podstawowych elementów wpisujących się w definicję modelu biznesowego, czyli w najprostszym tego sformułowania znaczeniu opisu przesłanek stojących za tym jak organizacja tworzy wartość i czerpie z niej zyski.

Innowacje w modelu biznesowym na przykładzie wielkich firm

W książce bardzo dokładnie zostały opisane wszystkie aspekty szablonu, z przykładami konkretnych firm tj. Skype, Apple, Google, Amazon i wielu innych. To odkrycie rąbka tajemnicy, co stoi za sukcesem tych sławnych gigantów, dzięki czemu niektóre elementy ich modeli biznesowych można zaimplementować we własnym biznesie. Chociaż każdy startup stoi przed wyzwaniem znalezienia swojego skalowalnego, rentownego i powtarzalnego modelu biznesowego, autorzy wskazują również na te najpopularniejsze jak: schemat długiego ogona, platform wielostronnych, freemium, czy przynęty i haczyka. Czytając możemy również dowiedzieć się  jak wprowadzić innowacje w swoim modelu biznesowym, w których polach szablonu możemy szukać ich epicentrum.

Jak opracować strategię przy pomocy szablonu!?

Liczne przykłady, nie tylko opisowe przypadki konkretnych firm, ale także ich wizualizacja sprawiają, że treści są przystępne dla wszystkich czytelników. Autorzy zwracają także uwagę na zastosowanie szablonu, który możemy wykorzystać nie tylko do startupów, ale także m.in. do organizacji typu non-profit. Model ten, to narzędzie, które w prosty sposób pozwoli stworzyć swoistą strategię prowadzenia własnej działalności, bez konieczności tworzenia szczegółowych biznesplanów. Warto także pamiętać o aktualizacji oceny poszczególnych elementów szablonu modelu biznesowego, aby były dostosowane do panujących warunków otoczenia.

kurs startup

Przeczytaj inne artykuły: