Startup Blog

O tym, że ciągły rozwój pracowników jest podstawą firmowego sukcesu, mówimy już od dawna. Na rynku dostępna jest szeroka oferta różnego rodzaju szkoleń i warsztatów, które mają zapewniać zespołom wiedzę i praktyczne umiejętności. Jednak czy sam udział może przełożyć się na wzrost w firmie? Jakie warsztaty wybrać, by wspierały tworzenie innowacji przez naszych pracowników?

Innowacje źródłem przewagi konkurencyjnej

Szukając szkoleń rozwojowych dla członków firmy, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na tematykę wspierającą codzienne działania. Zarówno każda firma, jak i każda korporacja, aby odnieść rynkowy sukces i być o krok przed konkurencją, potrzebuje tworzyć innowacje. To właśnie unikalny sposób myślenia i oryginalne oferty pozwalają utrzymać się na rynku i wygrywać z konkurencją. Innowacyjność powinna być obecna w każdym zespole firmy, bo tylko wtedy jest w stanie przekładać się na sukcesy.

Dlatego niezwykle istotne jest zbudowanie firmowej kultury organizacyjnej w taki sposób, aby poszukiwanie i realizowanie innowacyjnych pomysłów było dla naszych pracowników naturalnym elementem codziennej pracy. Aby wspierać kulturę innowacji w swojej firmie, możesz zachęcać pracowników do nieszablonowego działania i promować otwartość na trendy. Podstawą jest jednak uświadamianie o możliwościach, co pozwala w inny sposób spojrzeć na problemy napotykane w codziennej pracy.

Co to jest paradoks innowacji?

W organizacjach, które zapominają o roli edukacji pracowników i kultury innowacyjności, bardzo często dochodzi do zjawiska zwanego paradoksem innowacji. Polega on na tym, że to właśnie firmy, które najbardziej dążą do innowacji, w praktyce okazują się być najmniej innowacyjne. Dzieje się tak z wielu powodów, ale u podstaw leży błędne podejście do innowacyjności. Wiele dużych firm przyjmuje starannie zaplanowane strategie innowacji i wiele o nich mówi, ale jednocześnie pośrednio nagradza bezpieczne podejście do rozwiązywania problemów. Wymuszanie innowacji i powoływanie specjalnych zespołów mających je wdrażać, również rzadko prowadzi do przełomowych rozwiązań.

Paradoksu innowacji można uniknąć, rozwijając kompetencje związane z innowacjami w całej firmie, nie tylko w działach bezpośrednio związanych z rozwojem oraz tworząc odpowiednią kulturę organizacyjną. Prawdziwe innowacje powstają w środowisku, które daje pracownikom odwagę i przestrzeń na działanie w inny niż dotychczas sposób, nawet jeśli jest on obarczony ryzykiem.

Skuteczne szkolenia z innowacji

Elementem wspierającym wprowadzenie kultury innowacji w firmie mogą być także warsztaty. Dzięki swojej formie nie tylko dają wiedzę uczestnikom, ale pozwalają na wypracowanie realnych rozwiązań i strategii już w trakcie trwania warsztatu. Należy jednak pamiętać, że podstawą jest postawa pracowników i ich innowacyjny sposób myślenia. Możesz wysłać swój zespół na warsztaty design thinking, żeby poznał metodę tworzenia innowacyjnych produktów i usług, ale bez zrozumienia roli innowacji w firmie i sposobów ich wdrażania nie przełoży się to na rezultaty.

Aby widoczne efekty pojawiły się w Twojej firmie, potrzebujesz nie tylko wiedzy o innowacjach i strategiach, ale również zmiany sposobu myślenia wewnątrz całej organizacji (nie wybranych osób na stanowiskach związanych z innowacjami). Skala tej zmiany jest duża, ale zdecydowanie możliwa do osiągnięcia dzięki kompleksowym szkoleniom dopasowanym do potrzeb Twojej firmy. Dzięki temu uczestnicy nie tylko nabywają kompetencje, ale też czują się częścią innowacji i potrafią je wdrażać.

Korzyści z dobrego szkolenia o innowacjach

Skuteczność danych warsztatów czy szkoleń można ocenić na podstawie ich efektów. Czego powinni nauczyć się Twoi pracownicy, aby innowacje na stałe zagościły w Twojej firmie? Podstawą są kompetencje zarządzania innowacyjnymi projektami, w tym konkretne ścieżki realizacji projektów w zespołach produktowych. Kluczowa dla rozwoju jest również wiedza dotycząca mierzenia efektów podejmowanych działań, która przełoży się na kolejne optymalizacje. Szerszą perspektywę daje również znajomość ekosystemu innowacyjnego i startupowego, dzięki której jako firma będziecie mogli zapraszać do współpracy wartościowe startupy. Budując w swojej firmie kulturę innowacji, będziecie w stanie otworzyć się na tego typu współpracę i wykorzystać je np. do zwiększenia przychodów i optymalizacji kosztów działalności operacyjnej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak skutecznie wprowadzać innowacje w swojej firmie, skorzystaj z darmowej konsultacji.

Stacjonarne lub online

Szkolenia
z innowacji
dla firm i zespołów

Jak wyprzedzić konkurencję i generować zyski dzięki innowacjom?

Q

Porozmawiajmy
o szkoleniach


szkolenia z innowacji startup academy

Przeczytaj inne artykuły: