0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

0
  • An empty cart

    You have no item in your shopping cart

Enter your keyword

Zakładasz startup? W tych sytuacjach warto skonsultować się z prawnikiem!

Artykuł

Zakładasz startup? W tych sytuacjach warto skonsultować się z prawnikiem!

Zakładasz startup? W tych sytuacjach warto skonsultować się z prawnikiem!

Łukasz Kulicki – partner w kancelarii Kulicki Młynarczyk, specjalizującej się w obsłudze prawnej podmiotów działających w branży internetowej i nowych technologii oraz obsłudze prawnej transakcji na niepublicznym rynku kapitałowym (venture capital, business angels).

 

Na startup warto patrzeć jak na zwykła firmę. Szczególnie pod względem wyzwań prawnych jakie czekają na przyszłego przedsiębiorcę. Pod względem formalnym prowadzenie startupu nie różni się wiele od prowadzenia „tradycyjnej” firmy. Jak w każdej działalności biznesowej kwestie prawne są ważnym elementem, które mogą mieć wpływ na poprawny rozwój projektu. Naturalnie pierwszym źródłem informacji dotyczących zagadnień związanych z zagadnieniami dotyczącymi formalnych aspektów zakładania działalności gospodarczej jest Internet. Jednak nie zawsze uda się za jego pośrednictwem znaleźć rzetelne i pełne informacje na interesujące tematy. W jakich przypadkach warto więc zwrócić się o pomoc do prawnika?

 

Wybór formy prawnej

Często praktyką jest rozwijanie projektu bez formalnej rejestracji. W przypadku konfliktu w zespole lub zmian w jego składzie, brak formalnego uregulowania stosunków pomiędzy członkami może prowadzić do paraliżu pracy nad produktem. Dlatego też już na samym początku warto wybrać odpowiednią formę prawną dla swojego przedsięwzięcia. Nie należy ograniczać się tylko do najpopularniejszej sp. z o.o., która jest tylko jedną z wielu możliwych rozwiązań. Na to jaką formę prawną powinien przybrać nasz startup wpływ ma m.in. wielkość zespołu, pomysł, ryzyka prawne związane z realizacją pomysłu, ryzyka biznesowe i źródło finansowania działalności. Dodatkowo warto rozważyć podpisanie umowy założycieli (founders’ agreement) pomiędzy przyszłymi wspólnikami na etapie poprzedzającym formalną rejestrację działalności gospodarczej, jeśli prowadzone są już działania związane z budowaniem produktu. Dzięki temu członkowie zespołu od początku współpracy mogą w skuteczny sposób zabezpieczyć swoje udziały w przyszłej spółce, określić swoje obowiązki względem rozwijanego projektu lub też uregulować ważne kwestie związane z własnością intelektualną.

 

Przygotowywanie umów

Korzystanie ze wzorów umów zamieszczonych w Internecie jest jednym z większych grzechów wszystkich przedsiębiorców. Trzeba pamiętać, że umowy przygotowywane są na wypadek sporu z druga stroną, nie zaś na moment gdy współpraca układa się idealnie. Postanowienia umowne powinny być więc sformułowane precyzyjnie, jednoznacznie i zgodnie z prawem, zabezpieczając interesy obu stron. Wzór internetowy nigdy nie da pewności, że treść umowy odpowiada faktycznemu stosunkowi, jaki łączy jej strony.

 

Własność intelektualna

Pod pojęciem własności intelektualnej kryją się regulacje obejmujące prawo autorskie, własność przemysłową oraz ochronę know-how. Każdy z tych obszarów rządzi się swoimi prawami i przewiduje niezależne instrumenty ochrony prawnej, dlatego też pomoc prawnika z pewnością będzie w takim przypadku nie do przecenienia. Każdy założyciel startupu powinien w szczególnie uważny sposób powinien podejść do tej kwestii i zastanowić się co posiada najcenniejszego w swoim przedsiębiorstwie. Wachlarz możliwości zabezpieczenia własności intelektualnej jest szeroki. Każdy początkujący przedsiębiorca powinien przede wszystkim przyjrzeć się bliżej ochronie utworu, wynalazku czy swojej marki.

Dane osobowe

W dzisiejszych czasach wiele firm przetwarza dane osobowe. Wśród startupów, firm z definicji działających m.in. w branży internetowej i nowych technologii, to codzienność. Również w mniej skomplikowanych firmach jak na przykład zwykłe sklepy internetowe, dane osobowe odgrywają istotną rolę. Warto pamiętać, iż przetwarzanie danych osobowych, czyli na przykład ich zbieranie, może odbyć się dopiero po zgłoszeniu odpowiednich zbiorów danych osobowych do rejestru. Nie można zapomnieć także o przygotowaniu dosyć obszernej i co ważne – obowiązkowej, dokumentacji dotyczącej przetwarzania danych osobowych w firmie. Polityka prywatności umieszczona na stronie internetowej to zdecydowanie za mało!

Podatki

Każde działanie, także te o charakterze prawnym, ma swoje konsekwencje w dziedzinie podatków i księgowości. Już przy zakładaniu firmy należy pamiętać o szeregu obowiązków  podatkowych jak na przykład podatek od czynności cywilnoprawnych związany z założeniem spółki lub sprzedażą udziałów. Dużą uwagę należy przyłożyć także do tego, co dany podmiot może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dzięki temu uda się mocno zminimalizować ryzyko negatywnych konsekwencji podczas ewentualnej kontroli prowadzonych przez organy podatkowe.

Doświadczenie pokazuje, że początkujący przedsiębiorcy prowadzący startupy, musi mierzyć się z wieloma problemami natury prawnej. Te, wymienione powyżej, są podstawowymi, z którymi przyjdzie walczyć już na początku przygody z prowadzeniem firmy. W miarę rozwoju działalności  z pewnością ważne staną się również kwestie prawne związane z pozyskiwaniem inwestora, dochodzeniem wierzytelności od kontrahentów czy też zatrudnianiem pracowników. Warto uzbroić się w cierpliwość i podejść do wyżej wymienionych tematów zawczasu. Lepiej sprytnie pożaru unikać, niż go gasić!

Łukasz Kulicki