Startup Blog

W dobie zmieniających się warunków pracy i oczekiwań pracowników co do pracy zdalnej wynajem biura dla wschodzących startupów czy nawet już dojrzałych firm stoi pod znakiem zapytania. Praca hybrydowa pomaga w wymianie wiedzy między pracownikami i w utrzymaniu przynależności do zespołu, jest pośrednim rozwiązaniem dla klasycznego modelu pracy stacjonarnej. Co powinien wybrać founder dla swojej firmy – Biuro coworkingowe, biuro własne, biuro serwisowane, a może 100% pracy zdalnej?

Zamknięcie w domu rujnuje Twój dostęp do networkingu

Pomijając kwestie Twojego zespołu, prowadząc biznes z własnego mieszkania odcinasz się od dostępu do wartościowych kontaktów. Zwłaszcza na początku Twojej działalności zbudowanie silnego networkingu zapewnia Ci dostęp do szans na rozwój. Networking to nieograniczony dostęp do potencjalnych klientów, nowych rynków zbytu, osób, które udzielą Ci wsparcia w kryzysowym momencie, a nawet potencjalnych inwestorów.

Coworkingi i biura serwisowane budują swoje własne społeczności founderów, aby dbać o Twoją przynależność do systemu wsparcia dla właścicieli firm. To otwiera drzwi do wartościowych możliwości, które dadzą Ci wiatr w żagle – bez względu na trwającą pandemię, czy pełną prędkością z jaką gna Twoja firma. No i, czy nie wspomnieliśmy o INWESTORACH? Organizacje takie jak np. beIn Offices wspierają swoich lokatorów w pozyskiwaniu środków na rozwój. Z poziomu swojej kawalerki albo willi na końcu świata, nawet online, nie zbudujesz, aż tak realnej więzi z potencjalnym inwestorem.

Samodzielnie musisz prowadzić bieżącą obsługę

Poczta, telefon, kurier, odkurzanie, klient, paczka, odkażanie, klient, dostawa, kawa, zmywarka, klient, płatności za rachunki, a na koniec zapominasz o tym, że skończył się papier w drukarce, a Twój office manager akurat jest na urlopie, gdy asystent wciąż układa Twój kalendarz. Umówmy się, jako początkujący founder/ka nie pozwolisz sobie na asystentkę, która zrzuci z Ciebie chociaż część z tych obowiązków. A Office Manager to dodatkowy wakat, który musisz utrzymać w swoim cashflow – prawdopodobnie to też nie wchodzi w grę, zwłaszcza w niestabilnych czasach.

Korzystając z komercyjnych rozwiązań możesz zainwestować ten budżet w biuro. Możesz to potraktować jako pakiet: obsługa concierge i serwis, z coworkingiem – gratis! Nie ważne, czy wybierzesz biuro serwisowane w Krakowie, coworking w Katowicach, hot deski w Warszawie możesz liczyć na pełną obsługę office i nie przejmować się dodatkowymi kosztami.

Prowadzenie rozmów biznesowych z kanapy

Kadry z nieudanych rozmów online na które wkracza dziecko/ kurier/ mama/ kochanek/ partnerka (niepotrzebne skreślić) są wciąż aktualne. Jesteśmy pewni, że jako odpowiedzialny founder startupu zadbałeś o stabilne łączę, które nie zerwie się w trakcie calla. Nie ukrywajmy jednak, że są rozmowy, które możesz przeprowadzić na ścianie pełnej plakatów z młodości, ale czasami po prostu nie wypada.

Korzystając z elastycznych miejsc pracy masz do dyspozycji przestrzeń, która nie dość, że wygląda profesjonalnie, to buduje Twoją wiarygodność. Łatwiej domykać deal na ośmiocyfrowe kwoty ściskając na koniec rękę swojego kontrahenta niż klikając w czerwoną słuchawkę.

Budowanie relacji wymaga poświęceń, a firmy, które posiadają swoje przestrzenie mimo wszystko traktowane są poważniej. Możesz sobie pomyśleć, że nie jesteś na „tym etapie”, ale na szczęście elastyczność wynajmu przestrzeni w coworkingach lub biurach serwisowanych pozwala na dopasowywanie kontaktu do Twoich potrzeb. Możesz zacząć od jednego biurka i w zależności na to, na ile pozwala Ci Twoja skala – zwiększać pakiety.

Brak dostępu do wymiany wiedzy i edukacji

Digitalizacja wiedzy otworzyła drzwi do zróżnicowanej wiedzy biznesowej. Można czerpać od różnych guru swoich profesji i inspirować się zachodnimi i wschodnimi osobistościami sprzedaży, rozwoju osobistego, zarządzania, liderstwa itd. To prawda, dlatego Ty, jako założyciel/ka prawdopodobnie nie cierpisz na niedobór edukacji. Jednak, jeśli chcesz rozwijać świadomie swoją firmę musisz postawić na zespół. Wspólne spędzanie czasu spaja relacje, umożliwia przepływ doświadczeń między współpracownikami, a udział w konferencjach i eventach niesie za sobą dodatkową wartość w pracy. Zatrudniając zespół możesz ułatwić im dostęp do wiedzy i networkingu za jednym razem.

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z dostawcą biur takich jak biznesHUB masz za jednym razem dostęp do wydarzeń, które odbywają się w przestrzeniach. Czerpiesz z doświadczeń innych startupów, masz dostęp do wiedzy Polskich i międzynarodowych guru, wydarzeń kulturalnych czy sportowych, biznesowych z różnych branży.

Zamykając się w piwnicach startupy tracą przełożenie na budowanie przewag konkurencyjnych swoich firm. Na szczęście z pomocą przychodzą elastyczne umowy najmu przestrzeni, które prowadzą do bogatego systemu wsparcia founderów. Startup Academy od lat korzysta z podobnych rozwiązań. Współpracujemy z różnymi formami biur serwisowanych z którymi budujemy trwałe relacje, a te rozwijają skrzydła naszym działaniom oraz startupów, którymi się opiekujemy. Nigdy nie jest za późno, żeby znaleźć biuro dla siebie i dobrać je do swoich wymagań.

Artykuł powstał we współpracy z naszym partnerem biznesHUB

Przeczytaj inne artykuły:

Skip to content