Startup Blog

Huawei Startup Challenge 4: znamy półfinałową dwudziestkę

Nowe technologie mogą mieć praktyczne zastosowanie w rozwiązywaniu problemów związanych z energooszczędnością. Potwierdzają to pomysły startupów, które zgłosiły się do czwartej edycji Huawei Startup Challenge. Do półfinału konkursu Kapituła wybrała 20 projektów o wyróżniającym się potencjale.

Celem wspólnej inicjatywy Huawei i Startup Academy jest wyłonienie innowacyjnych polskich startupów, które działają na rzecz zrównoważonego rozwoju świata. Kapituła, w której znalazły się przedstawicielki i przedstawiciele świata nauki, biznesu i administracji publicznej, nominowała 20 najbardziej nowatorskich projektów, które przeszły do półfinału konkursu. Wybrane firmy to: Solhotair, WindTAK Sp. z o.o., Instytut Optymalizacji Technologii sp. z o.o., mTAP Smart City, Appartme, Nanosci, Kuuler Sp. z o.o., ScanTheSun, VivaDrive, EcoReg, Atmesys, Regenario, Ultrahinge Sp. z o.o., Solwena Sp. z o.o., W2H2 Spółka z o.o., Rinno Power, Sunproject Sp. z o.o., ALVA Technologies, Get Vision, POLSKI BIOGAZ SP. Z O.O.

– Konkurs Huawei Startup Challenge od lat wyróżnia startupy, których innowacyjne pomysły pozytywnie wpływają na świat. Tym razem, uczestnicy zmierzą się z wyzwaniami przedstawionymi przez kapitułę konkursową, które mają rewolucyjny potencjał w branży zielonej energii. Poszukiwane są zarówno zupełnie nowe ekologiczne rozwiązania pozyskiwania energii, jak i te, które doskonalą już istniejące technologie na rynku – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Jak co roku, dużą rolę wśród zgłoszonych do konkursu startupów odgrywają te, których technologie oparte są na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Część ze zgłoszonych rozwiązań tego rodzaju służy do automatyzacji procesów, takich jak tworzenie raportów inspekcji obiektów technicznych funkcjonujących w obszarze zielonej energii (np. instalacji fotowoltaicznych), czy cyfryzacji procesów z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązaniach monitoringu i kontroli środowiska. Sztuczna inteligencja służy również uczestnikom do szacowania zasobów odnawialnej energii (nasłonecznienie, charakterystyka wietrzności) czy systemowego zarządzania energią w obiektach.

Dla osób zainteresowanych rozwojem już istniejących rozwiązań energetycznych, duże znaczenie miało zastosowanie nowych metod czy urządzeń z zakresu energii słonecznej, stanowiących ponad 16% zgłoszeń. W tym segmencie pojawiły się takie propozycje jak składane solarne kolektory powietrzne. Zwracano również uwagę na fotowoltaikę – wśród zgłoszeń znalazło się między innymi narzędzie do projektowania regeneratywnych systemów agrofotowoltaicznych.

W zakresie energii wiatrowej pojawiło się rozwiązanie skupiające się na ulepszeniu bądź zaproponowaniu nowej generacji turbin wiatrowych. Integralnym elementem jednego z nich jest zastosowanie pionowego układu turbin wiatrowych, dzięki czemu potrzebują one o wiele mniej miejsca niż tradycyjne wiatraki i są od nich cichsze. Wśród innych, oryginalnych pomysłów zgłoszonych do czwartej edycji Huawei Startup Challenge pojawił się chłodzący panel radiacyjny, ekosystem rozwiązań software i hardware umożliwiający optymalizację i zautomatyzowaną kontrolę nad oświetleniem zarówno ulicznym i przemysłowym, czy też reaktor, w którym odpady węglowodorowe wykorzystane są do produkcji wodoru.

Zgłoszenia do konkursu Huawei Startup Challenge jak zwykle przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Z zachwytem przyglądamy się innowacyjnym pomysłom, które zaproponowali nasi uczestnicy. Wybór półfinałowej dwudziestki był bardzo trudny, ale jednocześnie niezwykle satysfakcjonujący. Jestem przekonany, że zgłoszone startupy zaskoczą nas jeszcze bardziej w trakcie mierzenia się z kolejnymi wyzwaniami konkursu – powiedział Michał Misztal, prezes Startup Academy.

Do finału wejdzie 10 startupów. Najlepsze trzy projekty otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 100 000,  60 000 i 40 000 PLN. Wręczona zostanie również Nagroda Nomad Electric – Wyzwanie Data Science w wysokości 15 000 PLN.

Patronaty honorowe nad konkursem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Pracodawcy RP oraz Konfederacja Lewiatan, natomiast partnerami honorowymi zostali Nomad Electric, laboratorium TELCOLAB oraz Nextbike. Patronami medialnymi wydarzenia są Wirtualna Polska, INNPoland, Mam Startup, Nowy Marketing, eGospodarka, ISBnews, ISBtech, BRIEF, Teraz Środowisko, Wysokie Napięcie, Dziennik Gazeta Prawna.

Przeczytaj inne artykuły:

Skip to content