Startup School One – wspieranie innowacyjnych startupów w przestrzeni akademickiej
Przestrzeń akademicka jest pełna pomysłów i innowacji, które mają potencjał zmienić świat. Jednak często zdarza się, że wyjątkowe koncepcje pozostają tylko na gruncie teorii i nie przenikają do biznesu. To prawda, że droga od koncepcji do rozwoju innowacyjnych startupów może być trudna. Na szczęście także w Polsce obserwujemy coraz więcej przykładów współpracy w tym zakresie!
Jednym z programów łączących naukowców z rynkiem jest realizowany na Politechnice Gdańskiej Startup School One – program na rzecz wspierania innowacji i przekształcania ich w udane przedsięwzięcia biznesowe. Jak wygląda to w praktyce? Dzisiaj przybliżymy Wam nasze wnioski po współpracy przy 3 edycjach tego projektu!
Czym jest Startup School One i jak działa w gdańskim środowisku akademickim?
Startup School One „Sprawdź swój pomysł” to program, który pomaga zespołom uczestników w zweryfikowaniu i rozwinięciu swoich pomysłów biznesowych. Jednocześnie jest to jeden z pierwszych polskich przykładów tego, jak można stworzyć systemowy model skutecznego wsparcia dla przedsiębiorczości akademickiej. Projekty zakwalifikowane do programu dotyczą badań prowadzonych na Politechnice Gdańskiej, zaś uczestnikami mogą być studenci, doktoranci, pracownicy oraz absolwenci Politechniki Gdańskiej.
Przy opracowywaniu programu Startup School One położyliśmy duży nacisk na łączenie teorii z praktyką. Dlatego w kluczowych działaniach projektowych znalazło się zarówno propagowanie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości akademickiej, jak i praktyczne warsztaty generowania pomysłów biznesowych czy zajęcia dotyczące budowania przedsiębiorczych zespołów. W trakcie całego procesu zapewniliśmy również uczestnikom wsparcie naukowo-technologiczne oraz mentorskie, by na każdym etapie mogli skonsultować swoje wizje ze specjalistami.
Tematyka szkoleń obejmuje zagadnienia, które pomogą młodym przedsiębiorcom odnaleźć się na rynku – są to m.in. modelowanie biznesowe, modelowanie finansowe, przygotowanie do walidacji oraz Customer Development. Zwieńczeniem pracy nad projektem jest Demo Day, czyli wydarzenie, na którym zespoły startupowe prezentują swoje projekty potencjalnym inwestorom.
Startup School One przykłady projektów, które zmieniają rynek
W ramach dotychczasowych 3 edycji programu Startup School One powstało wiele obiecujących startupów, oferujących nowe rozwiązania w naprawdę różnych dziedzinach! To tylko kilka inspirujących przykładów, których rozwój mogliśmy obserwować i wspierać:
- TruckMe – system zdalnego sterowania pojazdami w ruchu drogowym. To innowacyjne rozwiązanie łączy możliwości pojazdu autonomicznego z pełną kontrolą osoby prowadzącej samochód zdalnie, co zwiększa bezpieczeństwo kierowców i optymalizuje czas oraz wydajność pracy.
- OptiEnergy – przedstawione rozwiązanie technologiczne rozwija potencjał energetyki odnawialnej za pomocą Scalable Optimal Renewable Energy Management System (SOREMS), dzięki czemu zwiększa efektywność systemów elektroenergetycznych pracujących z odnawialnymi źródłami energii.
- Autentikon – proponuje system antyplagiatowy, który rozróżnia teksty wygenerowane przez algorytmy od tekstów napisanych przez człowieka. Na uczelniach, w szkołach czy wydawnictwach pomoże w badaniu wiarygodności naukowej i edukacyjnej oraz ochronie praw autorskich.
- Favorit – mechaniczny symulator naśladujący ruchy konia, umożliwiający naukę i poprawę umiejętności jeździeckich poprzez monitorowanie postawy jeźdźca w czasie rzeczywistym.
Świetne pomysły to nie wszystko, bo niektóre zespoły uczestników mają już na koncie pierwsze sukcesy! Startup AMBER może pochwalić się współpracą z NASA w dziedzinie badań astrobiotechnologicznych, a EduBoost ze swoją aplikacją edukacyjną reprezentuje Polskę w konkursie startupów w Berlinie.
Dlaczego programy wsparcia startupów są ważne dla środowiska uczelnianego?
Programy takie jak Startup School One są niezwykle istotne dla uczelni. Pomagają one przekształcić pomysły naukowców i studentów w rzeczywistość poprzez kontakt z rynkiem oraz konfrontację z oczekiwaniami klientów. To pierwszy krok w kierunku wdrażania technologii i innowacji na rynek. Dzięki temu uczelnia może wykorzystać potencjał swoich pracowników i studentów oraz przyczynić się do rozwoju lokalnej społeczności i gospodarki. Szkoda by było, żeby ogrom innowacji, które w teorii są opracowywane w środowisku akademickim, pozostało tam przez brak kompetencji biznesowych!
Jakie kroki można podjąć, aby wdrożyć podobny program w swoim środowisku?
Chcesz, żeby naukowe innowacje z Twojego środowiska też miały szansę na sukces? Zadbaj o dobry program wsparcia innowacji, który wskaże drogę młodym przedsiębiorcom! Czego potrzeba, aby taki projekt zaczął działać?
Potrzebujesz osób zaangażowanych w projekt, planu merytorycznego, regulaminu (i innych formalności) oraz komunikacji zachęcającej studentów i naukowców do uczestnictwa. Istotne jest także nawiązanie kontaktów biznesowych z rynkiem oraz współpraca z doświadczonymi badaczami, którzy mogą wspierać i nakierowywać technologię na odpowiednie tory. Brzmi jak dużo pracy? Trochę tak, ale my już zrobiliśmy to w Gdańsku, możemy pomóc też Tobie! Jeśli chcesz zobaczyć podobną inicjatywę w swoim środowisku, odezwij się do nas i porozmawiajmy o możliwościach działania!