Startup Blog

Miasta przyszłości – jakich rozwiązań potrzebujemy? 

Wspieranie młodych przedsiębiorców w budowaniu innowacyjnych start-upów odgrywa kluczową rolę w rozwoju gospodarki i Miasta przyszłości jawią się jako dynamiczne i zaawansowane ośrodki, w których współczesne innowacje technologiczne i zrównoważony rozwój łączą siły, aby stworzyć przestrzeń atrakcyjną dla mieszkańców i przystosowaną do wyzwań XXI wieku. W miarę jak urbanizacja staje się jednym z głównych trendów globalnych, konieczne jest poszukiwanie nowych i efektywnych rozwiązań, które pomogą miastom sprostać rosnącym potrzebom swoich mieszkańców. Jakie obszary powinny rozwijać się w polskich miastach przyszłości? Jak władze miast mogą stymulować nowoczesny rozwój urbanistyczny? Poznaj naszą perspektywę!

Innowacje kluczem do rozwoju miast przyszłości 

Miasta, które aspirują do miana nowoczesnych czy miast przyszłości, z pewnością staną przed wyzwaniem ciągłej adaptacji i wykorzystania coraz bardziej rozwijających się technologii. Bez modyfikowania strategii rozwoju na bieżąco i bez testowania innowacji, nie ma mowy o współczesnym smart city.

Wykorzystanie innowacyjnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, analiza danych czy automatyzacja, pozwala na tworzenie inteligentnych systemów zarządzania i optymalizacji zasobów miejskich. Dzięki tym rozwiązaniom miasta mogą lepiej reagować na zmieniające się potrzeby swoich mieszkańców, zapewniając im wygodniejszy transport, zrównoważoną infrastrukturę, efektywniejsze zarządzanie energią oraz usługi publiczne dostosowane do indywidualnych preferencji.

Przy tworzeniu prograRozwój w myśl koncepcji smart city niesie ze sobą szereg korzyści dla miejskiej społeczności: od poprawy jakości życia mieszkańców, przez zwiększenie bezpieczeństwa publicznego, po redukcję emisji szkodliwych substancji. Innowacyjne technologie stanowią fundament miast przyszłości, umożliwiając im tworzenie bardziej efektywnych, zrównoważonych i zaawansowanych ośrodków, które są gotowe sprostać wyzwaniom dzisiejszego świata. Przykłady? Proszę bardzo – nawet z naszego polskiego podwórka! Startup mTap doskonale połączył wykorzystanie nowych technologii z potrzebami miast, oferując inteligentny system zarządzania oświetleniem. Dzięki niemu władze miast w łatwy sposób mogą oszczędzać energię i zmniejszać zużycie CO2, dostosowując miejskie oświetlenie do rzeczywistych potrzeb społeczności.

Jak zapewnić miastu rozwój na miarę współczesnych czasów? 

Jeśli chcemy, by nasze miejskie środowiska stawały się prawdziwymi miastami przyszłości, potrzebujemy podejścia kreatywnego, proaktywnego i innowacyjnego. Przede wszystkim, miasta powinny tworzyć przyjazne środowisko dla powstawania nowych biznesów, zapewniając dogodne regulacje i wsparcie dla start-upów oraz innowatorów. Dzięki temu młode przedsiębiorstwa będą chętniej rozwijać swoje innowacyjne pomysły i próbować wcielać je w życie. Takie działania już obserwujemy w Polsce! Przykładem może być współorganizowany przez Startup Academy i EIT Poznań program akceleracyjny Smart City, który ma na celu wsparcie startupów z pomysłami na nowoczesny rozwój miast.

Odwaga do testowania nieszablonowych rozwiązań również jest niezwykle ważna. Miasta powinny być gotowe eksperymentować z nowymi technologiami, koncepcjami urbanistycznymi i modelami zarządzania, aby znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania. Wprowadzenie nowatorskich pomysłów może pozwolić na odkrycie unikalnych sposobów na rozwiązanie współczesnych problemów i zaspokojenie potrzeb mieszkańców – a z pewnością nie doświadczymy tego, stosując te same, stale „wystarczająco dobre” rozwiązania. Jak to zrobić w praktyce?

Ciekawą formą jest zorganizowanie hackathonu – wydarzenia w formie warsztatów, na których uczestnicy w krótkim czasie (np. kilku dni) projektują i testują nowe rozwiązania. Dla inspiracji możesz zajrzeć na stronę Hackathonu Koszalin, żeby zobaczyć, jakie problemy współczesnych miast starali się rozwiązać uczestnicy naszego wydarzenia.

Pozwólmy nowym pomysłom się pokazać

Jedną ze strategii na zachęcenie młodych przedsiębiorców do tworzenia miejskich innowacji, są konkursy i programy wspierające nowoczesne projekty. Przez takie inicjatywy miasta mają szansę wyselekcjonować najbardziej obiecujące projekty i startupy, które mogą przyczynić się do transformacji miasta. Konkursy dają szansę innowatorom na zaprezentowanie swoich pomysłów, zdobycie wsparcia finansowego i rozwojowego, a także pozyskanie partnerów biznesowych.

Taką przestrzeń do rozwoju funkcjonuje np. w Poznaniu, gdzie odbywa się konkurs EIT Urban Mobility Hub Poland – Citython. Mogą się do niego zgłaszać startupy, które dzięki swoim pomysłom chcą odpowiadać na realne wyzwania polskich miast. W poprzedniej edycji poszukiwano m.in. efektywnych rozwiązań wspierających zrównoważony ruch osób oraz przepływ towarów na terenie polskich aglomeracji. Dzięki udziałowi w konkursie przedstawiciele startupów mogli dopracować pomysły pod okiem ekspertów, nawiązać istotne kontakty branżowe oraz oczywiście wygrać finansowanie swojego projektu.

Innym działaniem wspierającym innowacje w miastach jest program PRF dla Miast, w ramach którego przedstawiciele miast mogą otrzymać wsparcie w rozwoju polskich inteligentnych miast przyszłości. Na uczestników tego projektu czeka m.in.:

  • kompleksowy kurs Akademia Miast Przyszłości – obejmujący wiedzę, kompetencje do zarządzania miastem, networking z ekspertami oraz opracowanie innowacyjnego projektu wdrożeniowego,
  • baza miejskich innowacji, dzięki której można zainspirować się nowoczesnymi i już sprawdzonymi w innych miejscach rozwiązaniami,
  • mapa technologii dla miast obejmująca takie obszary jak: mobilność, cyfryzacja, zarządzanie infrastrukturą, energetyka i środowisko oraz mieszkańcy i jakość życia.

Podsumowując, rozwój miasta na miarę współczesnych czasów wymaga aktywnego podejścia do innowacji. Tworzenie sprzyjającego środowiska dla nowych biznesów, odwaga do eksperymentowania z nieszablonowymi rozwiązaniami oraz organizowanie konkursów i programów wspierających innowacje stanowią trzy kluczowe elementy, które mogą przyczynić się do wykreowania dynamicznego i innowacyjnego miasta, radzącego sobie z wyzwaniami współczesności. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób zabrać się za to w Twoim środowisku, odezwij się do nas ! We współpracy z samorządami i innymi instytucjami zrealizowaliśmy już projektów, które pozwoliły na rozwój miejskich innowacji – u Ciebie to też jest możliwe!

Przeczytaj inne artykuły:

Skip to content